GÓRA

Zabawne szczotki do dobrej zabawy!

Zęboszczotki„Zęboszczotki” są zaproszeniem do zabawy. Składają się na nie rysunki spersonalizowanych szczotek do zębów. Dzieci więc mogą wybierać swoje ulubione, mogą przypisywać je do konkretnych zawodów i cech różnych ludzi. Dzięki temu są też motywowane do tego, by stworzyć własne szczotki dla siebie i swoich najbliższych. Później mali odbiorcy książki nie będą już mieli problemu z myciem zębów. Każda szczotka będzie im się kojarzyć ze świetną zabawą.

Francesco Pittau i Bernadette Gervais mają wprawę w tworzeniu książek zabawnych oraz intrygujących małych czytelników. Argumentem potwierdzającym to spostrzeżenie stają się „Zęboszczotki”, które pełne są dobrego humoru. Stają się pretekstem do inicjowania rozmów z dziećmi na temat zawodów oraz cech wyróżniających każdego człowieka. Kiedy ogląda się tę książkę, można przekonać się, że każdy z nas jest inny. Dla każdego można byłoby stworzyć jedną szczotkę i żadna nie byłaby podobna do pozostałych.

„Zęboszczotki” to także zabawna zachęta do twórczego działania. Książka ta będzie motywować dzieci do wykorzystania wszelkich z posiadanych przyborów plastycznych i tworzenia własnych szczotek. Jestem przekonana, że niejedna powie o swoim twórcy więcej, niż dałoby się opowiedzieć słowami. Do tego zabawa ta może nigdy się nie kończyć. Można tworzyć spersonalizowane grzebienie, kubki, buty i wiele innych przedmiotów, które są codziennie używane przez ludzi.

Zęboszczotki fragment

Jeśli szczotka będzie się kojarzyć z dobrą zabawą i uśmiechem, mycie zębów przestanie być problemem. Rodzice szukający sposobu na zachęcenie dziecka do wykonywania tej czynności, mogą skorzystać z propozycji Francesco Pittau i Bernadette Gervais. Higiena jamy ustnej przestanie być przykrą powinnością, stanie się pretekstem do rozpoczęcia nowej zabawy z zęboszczotką.

„Zęboszczotki” bawią i motywują do podejmowania aktywności twórczej. Książkę tę na wiele sposobów można wykorzystać w zabawie. Można się nią posłużyć, kiedy pragnie się zwrócić uwagę dziecka na indywidualne cechy ludzkie. Francesco Pittau i Bernadette Gervais motywują też do dbania o higienę jamy ustnej. Jeśli szczotka kojarzy się tylko z pozytywnymi emocjami, takie również towarzyszyć będą myciu zębów.

Francesco Pittau, Bernadette Gervais (Pittau&Gervais), Zęboszczotki, Babaryba, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Les brosses a dents. Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz. ISBN 978-83-62965-14-4. 60 stron.

Tak wygląda zęboszczotka siedmioletniej miłośniczki klocków Lego.

Szczotka Wiki

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!