GÓRA

#YesAllWomen Kobiety mają głos!

Kobiety nadal mają ograniczone prawa, a w wielu miejscach na świecie praw do samostanowienia nie mają wcale. Pisze o tym w swoich pięknie wydanych esejach Rebecca Solnit Mężczyźni objaśniają mi świat. Nie możecie się łudzić. Walka o wolność kobiet nadal trwa. I nigdy się nie zakończy, jeśli nie będziemy mówić o tym, co nas spotyka, jeśli nie będziemy reagować na protekcjonalne uwagi i wszystkie inne formy przemocy fizycznej oraz psychicznej. To nie jest łatwa doga, bo w świecie, który został ułożony przez mężczyzn, to oni wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre.

Eseje zebrane w tomie Mężczyźni objaśniają mi świat były już publikowane wcześniej w różnych mediach. Dziś, przejrzane i uzupełnione, stają się kolejnym głosem, który przypomina, jak ważne jest to, by walczyć o prawa kobiet. Nie możemy pozwolić na to, by nieustannie obniżano naszą wartość i wartość naszej pracy. Za przykład może posłużyć sytuacja, jaka spotkała Rachel Carson, która opublikowała pracę naukową dotyczącą szkodliwości pestycydów. Opiera się ona na szeroko zakrojonych badaniach. Wówczas odezwały się firmy chemiczne, które zaatakowały nie konkretne wyniki badań, ale fakt, że Carson jest kobietą. Wielokrotnie nazywano jej pracę histeryczną. Z taką sytuacją spotyka się wiele badaczek na całym świecie.

Rebecca Solnit opowiada o różnych formach agresji wobec kobiet. Uświadamia, jak raniące mogą być pozornie niewinne, protekcjonalne uwagi oraz jak wielkie spustoszenie w naszej psychice wywołują przemoc psychiczna i fizyczna. To jest bardzo ważna problematyka. Świadczą o tym choćby tylko akcje #YesAllWomen i #MeToo oraz statystyki. Co trzy lata w Stanach Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych, kobiet zabijanych przez mężczyzn dorównuje liczbie ofiar zamachu z 11 września. Jak wskazuje na to Rebecca Solnit: Nikt jednak nie ogłasza wojny z tą odmianą terroryzmu*. Kobiety nadal giną, są gwałcone, molestowane w pracy oraz poniżane każdego dnia. I nie umieją się bronić.

Rebecca Solnit pisze lekko i rzeczowo. Kiedy można, rozładowuje napięcie anegdotami i dobrym humorem. Do walki o prawa człowieka podchodzi z nadzieją. Wierzy, że ta wojna się nie skończy. Choć statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet nie są optymistyczne, badaczka wskazuje, że dziś kobiety są na lepszej pozycji, niż przed kilkudziesięciu laty. To, co sobie wywalczyły, nie zostanie stracone. Coś musi się zmienić. Ta zmiana to zadanie dla mnie, dla ciebie, dla nas wszystkich**.

Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat, Karakter, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: Men Explain Things To Me. Przekład: Anna Dzierzgowska. ISBN: 978-83-65271-53-2. 190 stron.

* R. Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat, Karakter, Kraków 2017, s. 29.
** s. 45.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz