GÓRA

XXI edycja konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” już trwa!

Wielki to zaszczyt dla Czytam to! Dołączyliśmy do patronów konkursu - Świat Przyjazny Dziecku. 1 czerwca 2022 r. ruszyła XXI edycja konkursu organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Konkurs ma na celu promocję książek, zabawek, gier, miejsc itp., które pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dzieci.

1czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tego dnia rodzice zabierają swoje dzieci do miejsc, w których mogą w ciekawy sposób spędzić wspólnie czas lub dają przeróżne prezenty: zabawki, gry planszowe, książki, ubrania. Żyjemy jednak w czasach, kiedy takie atrakcje schodzą na drugi plan. Dzieci coraz częściej preferują oglądanie bajek na tablecie, czy granie na smartfonie. Powszechnie wiadomo, że takie aktywności w nadmiarze mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Z kolei zabawki, książki, czy gry planszowe rozwijają m.in. wyobraźnię, myślenie obrazowe oraz kompetencje społeczne. Między innymi z tego powodu Komitet Ochrony Praw Dziecka poprzez konkurs Świat Przyjazny Dziecku chce uhonorować te produkty i miejsca, które mają szczególnie korzystny wpływ na życie dzieci.

Udział w konkursie wiąże się z dokonaniem opłaty konkursowej. Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na działanie statutowe KOPD, które polega m.in. udzielaniu wsparcia psychologicznego i prawnego, prowadzeniu działalności interwencyjnej i edukacyjnej w zakresie ochrony praw dziecka. Do konkursu można zgłaszać książki, gry, zabawy, miejsca i wszelkie inicjatywy, wspomagające rozwój dzieci.

Poprzednia – XX edycja Konkursu zaskoczyła nas dużą ilością oraz wysoką jakością zgłoszeń. Mam nadzieję, że w tym roku ponownie Kapituła zostanie pozytywnie zaskoczona, a rodzice dowiedzą się, które inicjatywy, czy też zabawki są przyjazne dzieciom. Najważniejsze dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka jest oczywiście dobro i uśmiech na twarzy najmłodszych, a Konkurs już po raz kolejny do tego dąży. – podkreśla Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz z KOPD.

Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą znakomitości ze świata psychologii, pedagogiki, marketingu produktów dla dzieci, autorytety ze środowiska filmu i teatru: Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, dr Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, , Dorota Zawadzka. Do Kapituły dołączyła także Katarzyna Kubacka- Seweryn oraz Andrzej Seweryn.

Kapituła będzie brać pod uwagę takie kryteria, jak np. pomysłowość, innowacyjność, bezpieczeństwo, korzyści dla dziecka, dostosowanie produktu pod względem formy i treści do wieku rozwojowego dziecka. Zgłaszający mogą zgłaszać Produkty w następujących kategoriach:

 1. Kultura i multimedia
 2. Książki dla dzieci w wieku 0-7
 3. Książki dla dzieci w wieku 8-17 (Young adult)
 4. Wydawnictwa dla rodziców/opiekunów
 5. Zabawki dla dzieci w wieku 0-3
 6. Zabawki dla dzieci w wieku 4-7
 7. Zabawki dla dzieci w wieku 8-12
 8. Gry dla dzieci w wieku 0-7
 9. Gry dla dzieci w wieki 8-17
 10. Edukacja
 11. Miejsce i inicjatywy przyjazne dzieciom
 12. Dom
 13. Odzież
 14. Internet
 15. Pomoce i wyposażenia edukacyjne
 16. Psychomotoryczne wspieranie rozwoju
 17. Nastolatki w trudnych czasach.

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 grudnia 2022 r. poprzez wypełnienie ankiety rejestracyjnej dostępnej na stronie www.swiatprzyjaznydziecku.pl lub nadesłanie ankiety na adres: m.stachowiak@kopd.pl

Ogłoszenie wyników ma odbyć się podczas uroczystej gali na przełomie maja i czerwca 2023 r.

Wszystkie materiały dostępne na www.kopd.pl oraz stronie Konkursu.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz