GÓRA

Wywiad z Morwanneg, królową czarownic z powieści Neila Gaimana. Book Morning Library! odc. 13

Tak oto narodziła się Morwanneg. Okrutna i bezwzględna czarownica z powieści Neila Gaimana Gwiezdny pył.

Wraz z dziewczynami z Book Morning Library! zapraszamy Was do Krainy Czarów. Alternatywnej przestrzeni, która znajduje się poza Murem, z powieści Gwiezdny pył Neila Gaimana. Ze względu na charakter naszego programu, połączyłyśmy książkę z jej ekranizacją. Zorganizowałyśmy więc spotkanie filmowo-literackie. W filmie pojawiają się Charlie Cox, Robert De Niro, Sienna Miller czy Michelle Pfeiffer. To właśnie Michelle Pfeiffer odgrywa rolę Lamii, najpotężniejszej czarownicy, w książce nazywanej królową czarownic. W opowieści Neila Gaimana ta mroczna i podstępna postać ma na imię Morwanneg. Jej imię znaczy morska fala. Morwanneg w powieści ma czarne włosy i jeszcze czarniejszy charakter. Czarną suknię, łachmany zmienia, nagle na czerwone odzienie, by w ten sposób pokazać, że przygotowuje się do realizacji zadania, jakim jest porwanie gwiazdy Yvaine, która nagle zleciała na Ziemię i stała się obiektem pożądania wielu książkowych bohaterów. Czarownice, bo jest ich w powieści więcej, muszą zdobyć serce Yvaine, żeby zachować wieczną młodość. Czy im się to udaje? Tego nie zdradzimy. W jaki sposób zakończyła się ta historia, dowiecie się, kiedy tylko przeczytacie lub obejrzycie Gwiezdny pył.

Morwanneg wystąpiła w programie Book Morning Library! Z Olgą Przeszło rozmawiały o tym, ile jest w człowieku dobra i zła, jak duże znaczenie ma starzenie się i jak wielką moc sprawczą ma dążenie do władzy. O makeup i charakteryzację w programie zadbała Patrycja Begier, która przeprowadziła też warsztaty, podczas których uczestnicy spotkania uczyli się robić mroczną charakteryzację na bal maskowy.

Bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji programu!

#younglibrary. Młodzi w instytucji kultury. W każdej instytucji kultury znajdzie się miejsce dla młodzieży. Trzeba tylko dać jej przestrzeń do działania. Taką przestrzeń tworzymy w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Zwłaszcza zaś w programie Book Morning Library!

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Europa i My.

Book Morning Library to program skierowany do młodzieży i to młodzież go ze mną tworzy. Zachęcam wszystkich, którzy zechcieliby pokazać swoją twórczość lub opowiedzieć o swoich działaniach na rzecz kultury, by kontaktowali się z nami. Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły. Mamy nowy kanał promocji literatury. Stworzymy dzięki niemu społeczność kulturalnie zakręconą!

Organizator: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Partnerzy: Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki, Stowarzyszenie Europa i My Patroni medialni: GTV, Radio Bogoria, Grodziskie Pismo Społeczno-Kulturalne Bogoria, Grodzisk News, WPR, Alegrodzisk.pl, Zachodniemazowsze.info, Obiektywna Gazeta Internetowa, Obiektyw.info

Koordynator projektu: Magdalena Żerek

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.bookmorninglibrary.pl/

 

Neil Gaiman, Gwiezdny pył, Mag, Warszawa 2007. Tytuł oryginalny: Stardust. 245 stron.

Zachęcamy do sięgnięcia po książkę!

Młody Tristran Thorn zrobi wszystko, byle tylko zdobyć lodowate serce pięknej Victorii – przyniesie jej nawet gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem pewnej nocy. By jednak to uczynić, musi wyprawić się na niezbadane ziemie po drugiej stronie starożytnego i dobrze pilnowanego muru, od którego bierze nazwę ich maleńka wioska. Za owym murem leży Kraina Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim je sobie wyobraził – nawet upadła gwiazda. Bestsellerowy autor Neil Gaiman przedtawia opowieść o niezwykłej wyprawie do mrocznej, cudownej krainy – w poszukiwaniu miłości i tego, co niemożliwe.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz