GÓRA

Wystawa Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY

W Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki przez cały lipiec oglądać można wystawę Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Jak wskazuje nazwa, jest to wystawa pokonkursowa. Na planszach oglądać można najlepsze książki dla młodych czytelników - nominowane, wyróżnione i nagrodzone w kategoriach literackiej oraz graficznej. Nie zabrakło tutaj również informacji o dostrzeżonych upowszechniaczkach czytelnictwa - Annie Sadowskiej i Grażynie Sobieskiej-Szostakiewicz.

Jestem szczęśliwa, że w grodziskiej bibliotece można oglądać kolejną edycję wystawy pokonkursowej – Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Na dwunastu planszach oglądać można nominowane, wyróżnione i nagrodzone książki, a także, na jednej z nich, przeczytać można o docenionych przez jury PS IBBY upowszechniaczkach czytelnictwa. W 2020 roku były to Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz (nagrodzone) oraz Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz i Krystyna Rybicka (nominowane). Za opracowanie graficzne wystawy odpowiada Ula Palusińska.

Wystawę zwiedzać można w godzinach otwarcia biblioteki, z zachowaniem pandemicznych obostrzeń. Przed wejściem do biblioteki obowiązuje dezynfekcja dłoni oraz nałożenie maseczki.

Co można zobaczyć na wystawie? Książki nominowane, nagrodzone i wyróżnione.

W 2020 roku jury literackie w składzie Maciej Skowera, Joanna Żygowska i Kamila Kowalczyk przyznało następujące nagrody:
NAGRODY LITERACKIE 
– za książkę dla dzieci:
Justyna Bednarek Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!. Il. Daniel de Latour Poradnia K Wydawnictwo
– za książkę dla młodzieży:
Ewa Nowak, Orkan. Depresja Książkosfera HarperKids Egmont Polska
Wyróżnienia literackie
– Marta Kisiel Małe Licho i lato z diabłem Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga
– Tina Oziewicz Co robią uczucia? Il. Aleksandra Zając. Wydawnictwo Dwie Siostry
– Katarzyna Wasilkowska Świat Mundka Wydawnictwo Literatura
Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska przyznało następujące nagrody:
NAGRODY GRAFICZNE
– za autorską książkę obrazkową:
Anna Kaźmierak za książkę Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada Wydawnictwo Dwie Siostry
– za ilustracje i koncepcję graficzną:
Maria Strzelecka za książkę Beskid bez kitu Wydawnictwo Libra PL
Wyróżnienia graficzne
– Gabriela Gorączko za ilustracje do książki Leśna sprawa Tomasza Kędry Wydawnictwo Wolno
– Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Ula Palusińska, TIN BOY (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski za ilustracje i Anna Niemierko za opracowanie graficzne książki Elementarz polskiej kultury Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec Wydawnictwo WYtwórnia
– Janek Koza za ilustracje i opracowanie graficzne oraz Julita Gielzak za opracowanie graficzne książki Prezent dla dwojga Wydawnictwo Format
– Marta Ignerska za ilustracje i opracowanie graficzne książki Zamieniam się w słuch Moniki Wiśniewskiej-Kin Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
NAGRODA za UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA
Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz
Biblioterapeutki, animatorki działań wspierających czytelnictwo dzieci i młodzieży. Wychowawczynie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, gdzie od 1991 roku prowadzą autorski program zajęć przybliżających wartościową literaturę wychowankom ośrodka – dziewczętom w wieku 14–19 lat. Co roku organizują w swojej placówce Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych, w których książka i tekst literacki odgrywają kluczową rolę.
Konkurs Książka Roku 2020 na stronie PS IBBY

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz