GÓRA
Podróżnicy - wielkie wyprawy polaków - Andrzej Fedorowicz

Wyprawy ekstremalne

Wielbiciele podróżowania i ciekawi świata czytelnicy mogą poznać historię najodważniejszych polskich obieżyświatów w książce Andrzeja Fedorowicza - Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków. Bohaterowie opowieści Fedorowicza decydowali się na prawdziwie ekstremalne podróże, czasem dla ratowania życia, niekiedy walcząc o wolność własną i innych ludzi lub też, aby zbadać nieodkryte jeszcze lądy. Teraz mali - i także duzi - czytelnicy mogą wraz z nimi raz jeszcze przeżywać ich wspaniałe przygody.

Andrzej Fedorowicz jest pasjonatem historii, techniki oraz podróży. Wyraz swoim pasjom oddał w Podróżnikach, w których można poznać nie tylko biografie znanych Polaków, ale też dużą dawkę historii i informacji o technicznych rozwiązaniach, które bohaterom książki dawały możliwość przemierzania kuli ziemskiej. Jedni tysiące kilometrów pokonywali pieszo, inni konno, rowerem, samochodem, a jeszcze inni żaglówką, na sankach lub kajakiem. Ich niezwykłe osiągnięcia, pomysły oraz odwaga fascynują i motywują do samodzielnego poznawania świata.

 W Podróżnikach Andrzej Fedorowicz stara się odpowiedzieć na pytania zadane we wstępie książki. Po co to robili? Co dawało im energię do takich wyczynów? Przyczyn było wiele. Jedną z pewnością było pragnienie zobaczenia nowych miejsc, do których jeszcze nikt nie dotarł. W książce poznajemy więc najbardziej popularnych polskich podróżników, żołnierzy-podróżników, reportażystów, himalaistów i wielu innych, sławnych ludzi, którzy przemierzali świat, decydując się czasem na najbardziej ekstremalne podróże. 

Dzieci i dorośli, bo to jest bardzo ciekawa książka także dla dorosłych, mogą przeczytać opowieści o Benedykcie Polaku, pierwszym podróżniku, który wyruszył na koniec świata, o Maurycym Beniowskim, który uciekł z zesłania do Tatarstanu i został królem Madagaskaru, o Izydorze Borowskim, polskim piracie z Karaibów, o Rufinie Piotrowskim, który przemierzył świat, uciekając z zesłania na Sybir, o podróżującym w Afryce Stefanie Szolcu-Rogozińskim, o Ferdynandzie Ossendowskim, który konno przemierzył Mongolię i Chiny czy choćby o Bolesławie Orlińskim i Leonardzie Kubiaku, którzy dwupłatowcem polecieli do Tokio i z powrotem. Nie zabrakło tu także opowieści o Jerzym Jeleńskim, Kazimierzu Nowaku, Władku Wagnerze, Leonidzie Telidze, Tonym Haliku, Krzysztofie Wielickim i Leszku Cichym, o Jerzym Kukuczce, Marku Kamińskim, Piotrze Chmielińskim i Jacku Pałkiewiczu oraz o Aleksandrze Olku Dobie.

Podróżnicy zostali pięknie zilustrowani przez artystów – Zosię Frankowską i Jacka Ambrożewskiego. Pewnie zapytacie, dlaczego w książce nie ma kobiet? Dlatego, że w przygotowaniu jest kolejna część tej fascynującej opowieści. Tym razem będzie o wielkich wyprawach polskich podróżniczek. Czekam na tę książkę z niecierpliwością. A Podróżników polecam wszystkim ciekawym świata czytelnikom. To będzie doskonały wstęp do czytania dorosłych już reportaży.

Szczegółowe informacje

Autor:Andrzej Fedorowicz
Tytuł:Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Zosia Frankowska, Jacek Ambrożewski
ISBN:978-83-8150-018-0
Strony:144

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz