GÓRA

Wygraj Urojone widmo rewolucji!

Urojone

KONKURS ZAKOŃCZONY!

Książkę wygrała Monika.

Gratuluję!

Dziś w konkursie zorganizowanym z Wydawnictwem Literackim i nowym odcinkiem Czytam to! można wygrać Urojone widmo rewolucji Adama Zamoyskiego. Aby mieć szansę na otrzymanie książki, trzeba w komentarzu pod tym postem na blogu wymienić tytuły trzech innych książek Adama Zamoyskiego, wydanych w Wydawnictwie Literackim.

Wygra pierwsza osoba, która napisze poprawną odpowiedź.

Życzę powodzenia!

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Literackie.

Organizatorem konkursu jest: Czytam to!

***

Zima odchodzi i wraca (dziś w Krakowie śnieżyca i słońce na przemian), a w Czytam to! jak zwykle same nowości. Rok rozpoczęliśmy z grubej rury od trzech świetnych powieści, czas na odrobinę rozrywki. Dziś w Czytam to! Robert Kasprzycki opowie o science fiction, wywiadzie rzece i książce historycznej.

Na początek skok do rzeki zwanej młodością czyli Zagubieni książęta, w których Garth Nix pokazuje jak bardzo można skomplikować rozmaite rzeczy związane z narracją i pomysłami na to, czym jest przyszły człowiek w kosmosie. Do lat 16!;

Zawsze nie ma nigdy czyli intymny wywiad rzeka Eweliny Pietrowiak z wielkim podrywaczem polskiej literatury – Jerzym Pilchem. Nigdy jeszcze tak blisko nie spotkali się narrator i dziennikarz. Nigdy tak bardzo nie flirtowali ze sobą i chyba nigdy dotychczas Jerzy Pilch tak bardzo się nie otworzył.

Urojone widmo rewolucjiksiążka, jak zwykle w przypadku Zamoyskiego, błyskotliwa, lekka, eseistyczna i pasjonująca. To więcej niż książka historyczna! To połączenie powieści sensacyjnej z panfletem na współczesność…

Życzymy miłego oglądania i późniejszej – jeszcze milszej lektury. Satysfakcja gwarantowana!

Obejrzyjcie 9 odcinek drugiego sezonu Czytam to!

Na kolejną odsłonę Czytam to! zapraszamy tradycyjnie za dwa tygodnie
w czwartek (18 lutego), jak zwykle o godz. 14.00
Do zobaczenia na kanale Wydawnictwa Literackiego.

Obejrzyjcie, udostępnijcie, polubcie!

Zagubieni-ksiazeta_mGarth Nix, Zagubieni książęta, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Oryginalny tytuł: A Confusion of Princes. Przekład: Natalia Wiśniewska. ISBN: 978-83-08-05830-5. 364 strony.

Nadludzka siła. Nieśmiertelność. Miano Księcia Galaktycznego Imperium. Czy można marzyć o czymś więcej?

Gdy Kemri zostaje wybrany na Księcia, szybko przekonuje się, że Książęta są w ciągłym niebezpieczeństwie. Kto jest dla nich największym zagrożeniem? Inni Książęta. Każdy marzy o tym, by zostać Imperatorem. Najprościej osiągnąć to, zabijając lub dyskwalifikując najgroźniejszych konkurentów w drodze do władzy. Jak wszędzie i tutaj obowiązują zasady, ale zasady można przecież nagiąć, a nawet złamać.

Kemri jako zdolny uczeń zostaje wciągnięty do tajnej organizacji, dbającej o sprawy Imperium i wysłany na misję specjalną. Na zgliszczach galaktycznej bitwy spotyka młodą kobietę. Rejni zmienia spojrzenie naszego bohatera na Imperium, pretendentów to tronu i jego samego. Jednak Kemri jest Księciem. Nawet gdyby chciał zostawić Imperium za swoimi plecami, jego życiem kierują siły, które mają sprecyzowane plany co do przyszłości naszego bohatera. Czy Kemri wygra walkę o swoje życie? Czy znów stanie się człowiekiem i wróci do ukochanej?

Pilch_Pietrowiak_Zawsze-nie-ma-nigdy_mJerzy Pilch, Ewelina Pietrowiak, Zawsze nie ma nigdy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. ISBN: 978-83-08-06082-7. 260 stron.

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem.

W książce Zawsze nie ma nigdy Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w Tygodniku Powszechnym, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota.

To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie.

Wywiad ten pozwala też się przekonać, jak prawdziwe jest obiegowe powiedzenie – tyle że w odwróconej wersji – że na inteligentne pytanie padnie inteligentna odpowiedź. Ewelina Pietrowiak – reżyserka teatralna i operowa, scenografka – okazuje się wytrawnym rozmówcą. Pyta o rzeczy ważkie i banalne, podnosi kwestie filozoficzne i podpytuje o bieżące wydarzenia. Wydobywa z Pilcha tę gorzką intymność, która zachwyca i przejmuje każdego, kto miał okazję się z nim zetknąć.

Zawsze nie ma nigdy to nie tylko świetna lektura, obowiązkowa dla fanów Pilchowej frazy, ale też prawdziwy album. Książka zawiera wiele nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii – z czasów studenckich, okresu krakowskiego, warszawskiego i oczywiście z dzieciństwa. Na okładce pierwsza z nich – mały Jurek jest pochłonięty dziełem wstrząsającym i ostatecznym, czyli numerem Przeglądu Sportowego.

Zamoyski_Urojone-widmo-rewolucji_mAdam Zamoyski, Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848. Oryginalny tytuł: Phantom Terror. The Threat of Revolution and the Repression of Liberty 1789–1848, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Przekład: Michał Ronikier. ISBN: 978-83-08-06081-0. 716 stron.

Kto winien jest WSZYSTKIEMU?

Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając po rozwiązania siłowe. Kiedy to się zaczęło i jakie wynikają z tego nauki?

Adam Zamoyski, znakomity znawca XIX-wiecznej historii, jako pierwszy opisuje genezę i pierwsze dziesięciolecia wojny europejskich władców z widmem terroru rozpętanego przez buntowników. Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów, autor prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami dążącymi do zagłady cywilizacji tronu i ołtarza.

To przede wszystkim historia klęsk – zarówno autentycznych powstańców i rewolucjonistów, jak i władców kontynentu, którzy swoimi opresyjnymi działaniami przyspieszyli własny upadek, a w dłuższej perspektywie doprowadzili do największych tragedii dwudziestego wieku.

Ta opowieść miejscami przeraża, ale również wywołuje śmiech, a na pewno w atrakcyjny sposób uzmysławia, jak współczesne państwa ewoluowały dzięki poszerzaniu narzędzi kontroli nad obywatelem.

Wydawnictwo Literackie

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (8)

  • Monika

    Święte szaleństwo, Orły nad Europą. Warszawa 1920.

    Odpowiedz
      • Monika

        Dzień dobry. Mail doszedł? 🙂

        Odpowiedz
        • Monika

          Listonosz właśnie wyszedł 😉 Pięknie wydana księga. Bardzo dziękuje i pozdrawiam.

          Odpowiedz
  • Monika

    Pełne tytuły:
    Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina
    Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej.
    Święte Szaleństwo
    Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871

    Odpowiedz
  • MAŁGORZATA

    Orły nad Europa, Polska, Warszawa 1920 pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Agnieszka

    Inne dzieła Adama Zamoyskiego to np. “Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej” oraz “Polska”

    Odpowiedz

Napisz komentarz