GÓRA

Wszystko, co chcesz wiedzieć o sercu

„Genialna maszyna. Biografia serca” Stephena Amidona i Thomasa Amidona to ciekawa opowieść, która powstała z połączenia wiedzy kardiologa oraz pisarza i krytyka literackiego. Sięgając po tę książkę, nie spodziewajcie się naukowego wywodu o działaniu serca. Nie jest to też zmyślona powieść o zakochanych. „Genialna maszyna” nie jest dziełem fikcyjnym, choć niekiedy to, co realne ubrane zostało w formę narracyjnych opowieści. Dzięki temu jak najbardziej rzetelna wiedza o sercu, „wspaniałej maszynie”, została odbiorcy przedstawiona w intrygujący i ciekawy sposób.

Autorzy pisząc tę książkę, chcieli z pewnością pokazać czytelnikowi, jak wspaniałą i genialną „maszynę” kryje w swym wnętrzu człowiek. Narząd ten był już bohaterem wielu prac naukowych i jeszcze większej ilości utworów fikcyjnych. Wokół niego narosło wiele mitów oraz czasem wykluczających się teorii naukowych. „Genialna maszyna” nie jest kolejną publikacją medyczną. Jest opowieścią o niezwykłości serca, którego wartości nie jesteśmy w stanie docenić. Czytając tę książkę, przekonacie się, jak wiele czasu musiało upłynąć i jak czasem dramatyczne w skutkach wysiłki trzeba było podjąć, by dojść do obecnego poziomu wiedzy medycznej na temat serca. A to jeszcze nie koniec. Można mieć wrażenie, że to dopiero początek biografii serca.

„Genialna maszyna” podzielona została na kilka rozdziałów. W każdym z nich przedstawiono krótką historyjkę, w której pokazuje się, jak ważne jest serce w życiu każdego człowieka, niezależnie od tego, kim jest i w jakich czasach żyje. Później zaś autorzy, odwołując się do różnych sfer życia i dziedzin naukowych, przedstawili historię serca w wyraźnie wskazanym okresie czasu. Każdy rozdział stanowi więc dowód na to, jak wiele musiał przejść człowiek, by można było jak najlepiej poznać działanie serca i przez to też ratować ludzkie życie. W taki oto sposób Stephen Amidon i Thomas Amidon zachwycają czytelników genialnością i niezwykłością serca. Jawi się ono w książce jako coś nierealnego i niepojętego, a jednocześnie tak silnie związanego z człowiekiem i jego codziennością. Największą wartością „Genialnej maszyny” staje się to, że czytając tę książkę odbiorca zaczyna rozumieć czym tak naprawdę jest serce, jaką ono ma wartość i jak bardzo trzeba o nie dbać, by służyło mu jak najdłużej. „Serce jest sędzią naszego życia. Gdy odgwiżdże koniec meczu, nie ma dyskusji.” – przekonują autorzy.

„Genialną maszynę. Biografię serca” czyta się jak dobrą powieść. Wiele z niej można dowiedzieć się o ludziach żyjących w dawnych czasach i o tych, którzy otaczają nas na co dzień. Wiele też czytelnik dowie się z niej o sobie samym i o swoim wpływie na działanie serca. „Genialna maszyna” jest niesamowitą opowieścią o genialności i niesamowitości jednego z największych bogactw jakie powierzono człowiekowi – serca.

Stephen Amidon, Thomas Amidon, Genialna maszyna. Biografia serca. Tytuł oryginalny: The sublime engine. A biography of the human heart. Wydawnictwo Znak. Kraków 2012. Tłumacz: Adriana Celińska. ISBN 978-83-240-1889-5. 262 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz