GÓRA

Wszystko, co chcecie wiedzieć o miłości macierzyńskiej

Dzieci z chmur

Najpierw było „Dziecko z chmur”. Wzbudziło duże zainteresowanie czytelników, którzy wyrażali wdzięczność za podjęcie tematu adopcji. Dziś coraz więcej osób boryka się z problemem bezpłodności lub niepłodności. Coraz więcej par zastanawia się nad adopcją. Boją się jednak, ponieważ w polskim społeczeństwie mocno zakorzenione są odnoszące się do niej stereotypy. Justyna Bigos i Beata Mozer w kolejnej już swojej książce, „Dzieci z chmur. Opowieść o adopcji i macierzyństwie”, obalają wszelkie stereotypy i walczą z uprzedzeniami.

Autorki spotkały się i zaprzyjaźniły na studiach. Szybko okazało się, że w ich życiu pojawiają się podobne trudności. Pragnąc stworzyć kochającą się, pełną rodzinę, nie mogły, z różnych przyczyn, mieć dzieci biologicznych. W „Dzieciach z chmur” przedstawiają czytelnikowi, bez zakłamania i ukrywania czegokolwiek, trudne drogi starania się o dziecko biologiczne. Po przeczytaniu tej opowieści nie będzie mi łatwo wskazać inne kobiety, które tak bardzo pragnęłyby mieć potomstwo. Kiedy obejrzałam wywiad z autorkami, byłam pewna, że wszystkie z opisanych emocji i uczuć są prawdziwe. Justyna Bigos i Beata Mozer to niezwykle ciepłe osoby, emanujące swoją pozytywną energią na wszystkich, którzy ich słuchają. Taki nastrój panuje też w ich książkach. Czytelnikowi nie będzie łatwo znaleźć drugi taki tekst, w którym wyrażono tyle szczerej, macierzyńskiej miłości.

„Dzieci z chmur” z opowieści o smutku z powodu bezpłodności czy niepłodności, szybko przemieniają się w fascynującą historię starania się o dziecko z chmur, a więc dziecko, które nie jest noszone przez dziewięć miesięcy pod sercem mamy, ale czasem wiele lat w jej sercu. Adopcja przynosi autorkom upragnione szczęście. Nie ukrywają związanych z jej procesem trudności, otwarcie mówią o jego negatywnych stronach, ale jednocześnie ukazują oczom czytelnika pozytywny obraz adopcji, widzianej jako dar od losu, który uczynił rodzinę adopcyjną szczególnym rodzajem rodziny. Nie trzeba się jej bać. Wręcz przeciwnie, należy ją podziwiać, ponieważ staje się ona najbardziej widomym znakiem tego, że nawet w sytuacji bez wyjścia, można znaleźć jakieś rozwiązanie i osiągnąć pełnię szczęścia.

„Dzieci z chmur” są fascynującą opowieścią o wielkim darze, jakim jest macierzyństwo, niezależnie od tego, czy jest ono biologiczne, czy adopcyjne. Justyna Bigos i Beata Mozer opowiedziały historie, które wzbudzają silne emocje. Tę książkę powinna przeczytać każda kobieta. „Dzieci z chmur” są lepsze od jakiegokolwiek poradnika dla przygotowujących się do macierzyństwa. Nie nauczą, jak przewinąć niemowlaka, ale pokażą, jak się kocha prawdziwie. Czy czegoś więcej potrzeba dziecku?

Wejdź na stronę: www.dzieckozchmur.pl!

Justyna Bigos, Beata Mozer, Dzieci z chmur. Opowieść o adopcji i macierzyństwie, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-10-12392-3. 232 strony

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz