GÓRA

Wspólne czytanie dla przyjemności

Baśń o świętym spokojuJakiś czas temu, w bliżej nieokreślonym miejscu było królestwo Świętego Spokoju. Panował tam król Miłosław, który żył spokojnie, póki się nie zakochał. Zofia Stanecka opowiedziała dzieciom i dorosłym piękną baśń, która przekonuje, że czasem warto jest zmienić swoje nawyki, by móc przeżyć coś prawdziwie pięknego.

Jak się z pewnością domyślacie, kiedy król Miłosław się zakochał, jego życie stało się niespokojne w sposób, o jakim mu się nawet nie śniło. Zofia Stanecka, autorka dobrze znana już dzieciom dzięki popularnej serii książek o Basi, tym razem napisała mądrą i piękną baśń, pokazującą takie wartości, dla których warto jest zmienić całe swoje życie.

Opowieść Zofii Staneckiej należy do serii książek „Poczytaj ze mną”, która ukazuje się w Literackim Egmoncie. Celem serii jest pokazywanie  różnorodności gatunków i form literackich. Zachęca ona jednocześnie do tego, by każdy tekst był czytany i przeżywany zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Zadbano przy tym, by mali i duzi odbiorcy mogli wspólnie cieszyć się tekstami napisanym przez najlepszych pisarzy i ilustracjami wykonanymi przez najwybitniejszych rysowników. Piękne wydanie „Baśni o świętym spokoju” zyskało swój urok dzięki ilustracjom Marianny Sztymy.

Wspólne czytanie buduje silne więzi emocjonalne i sprawia, że dziecko uświadamia sobie, iż obcowanie z literaturą stanowi aktywność, która przynosi wiele przyjemności. Zofia Stanecka zadbała o to, by przyjemność ta została spotęgowana przez wzruszającą i intrygującą historię. „Baśń o świętym spokoju” staje się więc przykładem książki, która łączy w sobie dobry tekst z pięknym wydaniem, co uczy małych odbiorców sięgania po wartościową literaturę.

Basn o SwietymSpokoju

Zofia Stanecka, Baśń o świętym spokoju, Literacki Egmont, Warszawa 2015. Ilustracje: Marianna Sztyma. Seria: Poczytaj ze mną. ISBN: 978-83-281-0513-3. 48 stron.

Więcej pięknych ilustracji z książki znaleźć można na stronie Marianny Sztymy.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!