GÓRA

Weronika Murek i jej niezwykła codzienność

uprawaWeronika Murek zaprasza czytelników do niesamowitego świata swojej wyobraźni. Przestrzenie ukazywane w opowiadaniach zebranych w zbiorze Uprawa roślin południowych metodą Miczurina czasem przypominają nierealny sen, innym zaś razem są tak bliskie rzeczywistości, że trudno uwierzyć w ich prawdziwość.

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina to literacka realizacja stwierdzenia Iwana Miczurina – Nie możemy czekać na łaskawość przyrody. Naszym celem jest wziąć sobie ją od niej samemu. Weronika Murek nie poddaje się modom i stylom, bierze z literatury to, co najlepsze. Realne miesza się z nierealnym, śmierć z życiem, święte postacie stają się jak najbardziej bliskie człowiekowi. Można więc stwierdzić, że opowiadania pisarki pełne są surrealistycznych motywów, które prowadzą nas do smutnych refleksji dotyczących życia.

Dla mnie Uprawa roślin południowych metodą Miczurina jest motywacją do zadumania się nad światem. Pozwala dostrzec, że śmierć człowieka świata nie zatrzymuje. Ktoś umiera, ktoś inny musi żyć dalej. Śmierć została więc zrównoważona z codziennymi obowiązkami, zwykłymi, trywialnymi problemami, utraciła wzniosłość i ważność. Weronika Murek pisze więc o tym, co zdarza nam się codziennie, ale w ten zwykły porządek świata wkrada się zawsze coś z innej rzeczywistości. Umarli uczestniczą w przygotowaniach do pogrzebu, wśród ludzi przechadza się Jezus, ktoś wskrzesza modlitwą psa. Można powiedzieć, że wszystko to cuda. Ale zostało to opisane w tak lekki, przewrotny i czasem zabawny sposób, że to, co niezwykłe, wydaje się być normalnym elementem dnia codziennego. I tak przez wieczność całą*.

Weronika Murek debiutując Uprawą roślin południowych metodą Miczurina, pokazuje, że wystarczy napisać jeden, niewielki zbiór opowiadań, by móc sięgać po nagrody literackie, podobnie jak najznamienitsi polscy twórcy współcześni. Wystarczy jedna książka, by można było nazywać się pisarzem. Czekam więc z niecierpliwością na kolejne opowieści tej autorki.

Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015. ISBN: 978-83-8049-024-6. 144 strony. 

* W. Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Czarne, Wołowiec 2015, s. 71.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz