GÓRA

Weekend ze Zbigniewem Herbertem w Big Book Cafe!

Poezja Herberta na głosy w interpretacji Łukasza Garlickiego i Łukasza Simlata, rozmowa z Andrzejem Franaszkiem, autorem premierowej książki Herbert. Biografia oraz jej fragmenty w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego i Marcina Czarnika, a także speed dating z autorem – wszystko to w jeden weekend, którego bohaterem jest poeta Zbigniew Herbert, w Big Book Cafe.

W czasie Weekendu Księgarń Kameralnych, w Big Book Cafe prawdziwy maraton herbertowski. W piątek (20 kwietnia, 19.00, wstęp wolny) aktorskie czytanie wybranych utworów poety. Sięgamy po poezję Herberta – wiersze głośne i mniej znane, najlepsze, najbardziej poruszające, nasze ulubione, subiektywnie wybrane. Interpretują je cenieni i lubiani aktorzy: Łukasz Garlicki oraz Łukasz Simlat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień później (sobota, 21 kwietnia, od 18.00, wstęp wolny) zapraszamy do wysłuchania fragmentów premierowej książki w wykonaniu znakomitych aktorów Mariusza Bonaszewskiego i Marcina Czarnika, które będzie towarzyszyć spotkaniu  z Andrzejem Franaszkiem. Autor monumentalnej Herbert. Biografii porozmawia z Anną Król o swojej fascynacji Herbertem, pracy nad książką i związanych z nią odkryciach. Od godz. 20.00 zapraszamy na serię szybkich randek/speed dating z Andrzejem Franaszkiem, czyli indywidualne spotkania i rozmowy stolikowe z autorem w kameralnej atmosferze.

Liczące dwa tysiące stron dzieło Andrzeja Franaszka to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jaki naprawdę był Zbigniew Herbert. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny?

Wydarzenie jest częścią Weekendu z Herbertem, który organizujemy wspólnie z Wydawnictwem Znak z okazji premiery monumentalnej Herbert. Biografii. Na dwóch tysiącach stron Andrzej Franaszek pieczołowicie portretuje poetę. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z książki wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O KSIĄŻCE:

Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Na dwóch tysiącach stron Andrzej Franaszek pieczołowicie portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z książki wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

O AUTORZE:

Andrzej Franaszek (1971) – krytyk literacki, redaktor działu kultury w Tygodniku Powszechnym, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się twórczością współczesnych pisarzy polskich. Autor m.in. książek: Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta (nominacja do Nagrody Literackiej Nike w 1999 r., wydanie II: Znak 2008), Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy (Znak 2010) oraz przede wszystkim twórca nagradzanej biografii Czesława Miłosza.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny i nie wymaga rezerwacji.

Więcej informacji na temat wydarzeń odbywających się w Big Book Cafe!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz