GÓRA

Ważne opowieści o ważnych sprawach!

12 ważnych opowieściPrzyjaźń, miłość, szacunek, sprawiedliwość, odpowiedzialność, piękno są wartościami, które zajmują istotne miejsce w życiu człowieka. Nie jest łatwo o nich opowiadać. Wielu dorosłych też nie potrafi mówić otwarcie o pewnych emocjach i uczuciach, dlatego potrzebują oni tekstów, które pomogłyby im w inicjowaniu dialogów dotyczących istotnych problemów codzienności. Doskonałym narzędziem, wspierającym rodziców podczas rozmów z dziećmi, jest książka „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach, dla dzieci”.

Znani i lubiani pisarze stworzyli zbiór ważnych opowieści. W każdej z nich można znaleźć wartką akcję, wyrazistych bohaterów i dużą dawkę dobrego humoru. Elementy te z pewnością zadowolą małych czytelników. Ale to nie wszystko, co oferuje nam książka. Spodoba się ona również rodzicom, którzy cieszyć będą się z tego, że ich dzieci – podczas jej czytania – nabywają potrzebną im wiedzę. Wiele więc dowiedzą się o otaczającym je świecie, a szczególnie o życiu wśród ludzi, o wzajemnych relacjach w jakie oni codziennie wchodzą, o wartościach istotnych dla prawidłowego funkcjonowania w społeczności oraz dla formowania silnego poczucia pewności siebie i zadowolenia ze swojej egzystencji.

„Strach boi się rozmowy”*. To słowa bohaterki jednej z opowieści. Wydają się być one myślą przewodnią każdej z nich. Przekonuje się w nich bowiem, jak ważna jest rozmowa prowadzona z dorosłymi i rówieśnikami. Kiedy podejmuje się taki dialog, można sobie wiele wyjaśnić, pozbyć się wszelkich obaw, poznać drugiego człowieka, o którym miało się wcześniej błędne zdanie. Wszystko to zaś prowadzi do osiągnięcia spokoju, życia w zgodzie z innymi i samym sobą. Stąd już jest blisko do doświadczenia prawdziwego szczęścia. Dzięki temu książka spełnia przede wszystkim funkcję terapeutyczną, ponieważ wspiera rodziców w rozmowach o ważnych wartościach, emocjach i uczuciach, dzieciom pomaga uporać się z wszelkimi lękami, wskazuje, jak należy się zachowywać i uczy je, co jest w życiu najważniejsze. Te istotne przesłania ubrano w ciekawe historie, w których pojawiają się postacie podobne do młodych odbiorców książki i duża doza dobrego humoru. Ciepły, rodzinny i zabawny nastrój opowieści podkreślony został przez ilustracje Elżbiety Kidackiej.

Po przeczytaniu „12 ważnych opowieści” dzieci i dorośli przestaną się bać rozmów na tematy trudne. Mali czytelnicy przekonają się też, że są takie wartości, które powinny pojawić się w ich życiu, powinny być przez nich wybierane, by mogli osiągnąć szczęście oraz egzystować w zgodzie z innymi i samym sobą.

Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak, 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach, dla dzieci, Publicat S.A., Centrum Edukacji Dziecięcej, Poznań 2014. Ilustracje: Elżbieta Kidacka. ISBN: 978-83-245-2343-6. 128 stron.

* Maria Ewa Letki, Odwaga, czyli ciemny korytarz, w: 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach, dla dzieci, Publicat S.A., Poznań 2014, s. 98.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!