GÓRA

Ważne jest to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka!

To, co rzeczywiste, wielu z nas się nie podoba. Wolimy oglądać świat, który wyłania się z wpisów na facebooku, twitterze czy snapchacie. Poszukujemy sensacji, kreujemy się na ludzi, którzy są promowani w mediach. Tworzone są rankingi najseksowniejszych gwiazd filmowych. Podobają nam się osoby, które je przypominają. Jeśli więc do drzwi przystojnego mechanika, głównego bohatera Na pierwszy rzut oka Grégoire’a Delacourta, zapuka Scarlett Johansson, można sądzić, że spełnia się jedno z jego największych marzeń.

Arthur Dreyfuss jest przystojnym, przypominającym Ryana Goslinga, mechanikiem samochodowym. Mieszka w małej miejscowości. Nikt nie spodziewałby się, że do jego drzwi zapuka gwiazda filmowa, Scarlett Johansson. On też nie może uwierzyć w swoje szczęście. Czuje się, jak ktoś wyjątkowy. Za wyjątkowego uznają go również ci, którzy orientują się, że mieszka z taką pięknością. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Jednak pod przykrywką piękna i zachwytu kryje się prawdziwe życie.

Ona jest tylko marzeniem o Scarlett Johansson. On jest jedynie samotnym mężczyzną, który nie potrafi docenić tego, co ofiaruje mu los. Mogli uratować swoje życia, a stali się dla siebie źródłem nieszczęścia. Spędzili ze sobą jedynie sześć dni. Kiedy w codzienność wkradła się zwyczajność, górę wzięły marzenia o ideałach, znów silniejsze okazały się stereotypy i nierealne oczekiwania. Grégoire Delacourt w świetnej, słodko gorzkiej powieści udowodnił, jak duże znaczenie w dzisiejszym świecie ma zewnętrzne piękno, jak bardzo liczy się to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Grégoire Delacourt jednak nie pokazuje, co zrobić, żeby zmienić świat. Na pierwszy rzut oka bawi, ale nie pozostawia złudzeń. Śmiech szybko zmienia się w gorzką refleksję nad życiem współczesnych ludzi. Bo czy dzisiaj można być po prostu i w pełni szczęśliwym w towarzystwie drugiej osoby*? Czy można jeszcze wieść zwyczajne życie i cieszyć się codziennością? I czy człowiek jest dziś w stanie zobaczyć więcej niż to, co widoczne na pierwszy rzut oka? Na te pytania będziecie starali się odpowiedzieć, po przeczytaniu powieści Grégoire’a Delacourta.

Grégoire Delacourt, Na pierwszy rzut oka, Drzewo Babel, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: La première chose qu’on regarde. Tłumaczenie: Angelina Waśko-Bongiraud. ISBN: 978-83-64488-21-4. 192 strony.

*133

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz