Warszawskie Targi Książki / Warsaw Book Fair
gościem honorowym 6. Warszawskich Targów Książki
Tegoroczne 6. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 14-17 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym. Niezwykle ważnym, międzynarodowym elementem tegorocznej edycji WTK jest udział Francji w charakterze gościa honorowego. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców z Polski i 28 krajów. Swój dorobek przedstawi blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy, odbywać się będą spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje, nie zabraknie atrakcji literacko-artystycznych.
Francuski motyw przewodni
Różnorodny obraz świata zarysowany w literaturze Francji najlepiej przybliżą czytelnikom zaproszeni na Targi pisarze, których biografie związane są z różnymi miejscami i kulturami. Szczególnym gościem będzie Eric-Emmanuel Schmitt – jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat nagrody Grand Prix du Théâtre de l’Académie Française oraz Nagrody Goncourtów, w Polsce uhonorowany w ubiegłym roku przez Instytut Książki tytułem „Ambasadora Czytelnictwa”. Swoją obecnością zaszczycą nas również inni laureaci Nagrody Goncourtów: Jérôme Ferrari – autor docenionych we Francji powieści, nauczyciel filozofii w Algierii, na Korsyce i w Abu Dabi, czy Pierre Lemaitre – mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Na Targach powitamy także Bernarda Werbera, którego książki łączą elementy duchowości, science-fiction, biologii i futurologii, przetłumaczone zostały na 35 języków. Świeżego powiewu w literaturze będzie można doświadczyć poprzez prezentację twórczości Frédérica Pajaka, wynalazcy oryginalnej konwencji łączącej rysunek i narrację. Nowatorską historię cywilizacji, opisaną z perspektywy naszych „braci mniejszych” w książce Zwierzęcy punkt widzenia, nakreśli Eric Baratay. Swoją niezwykłą wersję biografii malarza Gustava Couberta przedstawi David Bosc. Refleksjami na temat kondycji literatury i kultury w obliczu przemian społecznych podzieli się z czytelnikami Pierre Assouline, krytyk literacki, członek Akademii Goncourtów, dziennikarz i pisarz. Wśród autorów, których książki wciąż czekają na tłumaczenie, będą m.in.: laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain oraz Bernard Friot. Miłośnicy komiksu będą mieli wyjątkową okazję spotkania z pionierem blogosfery poświęconej francuskim komiksom – Bouletem, czy też Lewisem Trondheimem – autorem „pierwszego pozaziemskiego komiksu wydanego na planecie Ziemia”, zatytułowanego Alieen. Jean-Pierre Filiu podejmie bardziej przyziemne wyzwanie przedstawienia relacji pomiędzy Bliskim Wschodem a Stanami Zjednoczonymi. Pojawią się również Anne-Claire, Jérôme i Olivier Jouvray – twórcy kontrowersyjnej, komiksowej postaci Lincolna, młodego buntownika, „prześladowanego” przez Boga i Diabła, którzy próbują sprowadzić go na dobrą albo złą drogę. Natomiast dzieci spotkają się ze znanym już w Polsce twórcą filozoficznych bajek Michelem Piquemalem. Listę francuskich autorów-filozofów na Targach zamyka Patrick Deville, podróżnik-kosmopolita, który w latach 80. mieszkał na Bliskim Wschodzie, w Nigerii i Algierii, a w 90. odwiedził Kubę, Urugwaj i Amerykę Środkową.
Odwiedzając Targi, nie sposób będzie przeoczyć stoiska Francji – zaprojektowanego przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów. Tu moc atrakcji będzie czekać nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Gospodarzami stoiska o powierzchni 300 m² w wyeksponowanej części Promenady Stadionu Narodowego (sektor D 11) będą Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie, partnerem programu – BIEF (Międzynarodowe Biuro Wydawców Francuskich), ponadto wystąpienie wspierają: Fundacja Orange i Carrefour Polska.
Przedstawiciele branży będą mogli wziąć udział w czwartkowej konferencji pt. „Czytelnictwo i rynek książki: Francja – Polska – Europa”. Udział wezmą, m. in.: przedstawiciele strony francuskiej – Jean-Guy Boin, dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Wydawców Francuskich (BIEF); Eric-Emmanuel Schmitt, pisarz, Ambasador Czytelnictwa w Polsce; Małgorzata Seck, Dyrektor Kontentu Orange Polska i ze strony polskiej – Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki; Barbara Jóźwiak, prezes SAiW Copyright Polska; Sonia Draga, przewodnicząca Sekcji Beletrystycznej Polskiej Izby Książki oraz Michał Komar – wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Wyjątkowym akcentem polsko-francuskim na Warszawskich Targach Książki będzie wystawa Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”, upamiętniająca dziedzictwo Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego.
Wśród wydarzeń towarzyszącym Targom szczególnie polecamy oparty na adaptacjach literackich Przegląd Nowego Kina Francuskiego, przygotowany specjalnie dla miłośników książki przez Instytut Francuski we współpracy z Gutek Film. Prezentacja najlepszych obrazów ostatnich lat odbędzie się w dniach 13-19 maja w warszawskim kinie Muranów.
Zapraszamy na 6. Warszawskie Targi Książki 2015
w dniach 14 -17 maja 2015 roku
na Stadionie Narodowym w Warszawie w godzinach
14 maja 2015 (czwartek) 10.00-18.00
15 maja 2015 (piątek) 10.00-19.00
16 maja 2015 (sobota) 10.00-19.00
17 maja 2015 (niedziela) 10.00-17.00
Więcej informacji: targi-ksiazki.waw.pl
Ceny biletów
Cennik biletów w promocyjnej przedsprzedaży internetowej za pośrednictwem serwisu biletynatargi.pl*
bilet ulgowy jednorazowy – 5 zł
bilet normalny jednorazowy – 10 zł
bilet rodzinny jednorazowy – 18 zł
imienny karnet wielokrotnego wstępu dla 1 osoby – 28 zł
Cennik biletów w kasach targowych
bilet ulgowy jednorazowy – 5 zł
bilet normalny jednorazowy – 12 zł
bilet rodzinny jednorazowy – 20 zł
imienny karnet wielokrotnego wstępu dla 1 osoby – 30 zł
* Uwaga! Przedsprzedaż w cenach promocyjnych w Internecie prowadzona będzie do środy 13 maja włącznie. Po tym terminie można będzie nadal kupować bilety na WTK za pośrednictwem serwisu biletynatargi.pl w cenie obowiązującej w kasach targowych.
Zasady wstępu na Targi
Bilet ulgowy – za okazaniem legitymacji
• emeryci i renciści
• uczniowie i studenci do 26 roku życia
Bilet rodzinny
• dwoje dorosłych + 1-3 dzieci do lat 18-tu (dzieci powyżej 12 roku życia proszone są
o okazanie legitymacji szkolnej)
Wstęp wolny w dni branżowe (czwartek i piątek)
• bibliotekarze i księgarze po dokonaniu rejestracji
Wstęp wolny we wszystkie dni targowe
• dziennikarze i blogerzy za okazaniem legitymacji prasowej po dokonaniu rejestracji
• zorganizowane grupy akademickie, szkolne i przedszkolne – wstęp wolny we wszystkie dni
targowe po wypełnieniu formularza rejestracyjnego na targi-ksiazki.waw.pl
• dzieci poniżej 12 roku życia
• seniorzy po 70 roku życia
• osoby z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
• osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy
ŹRÓDŁO: Warszawskie Targi Książki