GÓRA

Wanda Rutkiewicz. Przede wszystkim wolność

Wanda Rutkiewicz chciała być wolna. Wartość tę podkreślała w każdej sferze swojego życia. W pracy, w górach, w kontaktach ze znajomymi i w związkach. Anna Kamińska w swojej książce Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, przedstawiła obraz kobiety skomplikowanej – z jednej strony silnej i doskonale zorganizowanej, z drugiej – bezradnej i zagubionej.

Anna Kamińska wykonała tytaniczną pracę. Z wielu relacji, wspomnień, odnalezionych gdzieś w starej książce wycinków prasowych stworzyła opowieść, która pozwala spojrzeć na Wandę Rutkiewicz z wielu różnych punktów widzenia. Poznajemy ją jako dziewczynkę, która od najmłodszych lat musiała radzić sobie sama. Rozbite małżeństwo rodziców, niezaradność matki, pragnienie zaimponowania ojcu i chęć zastąpienia mu zmarłego tragicznie syna, motywowały ją do wygrywania i ciągłej rywalizacji. Była wzorową uczennicą, osiągała najwyższe wyniki w dyscyplinach sportowych, w które się angażowała. Później zapragnęła zdobyć wszystko, co możliwe w górach. Była trzecią kobietą i pierwszą Europejką na Mount Evereście. Jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. Podobnie jak Simona Kossak, bohaterka poprzedniej książki Anny Kamińskiej, Wanda Rutkiewicz całkowicie oddała się swojej pasji. Dla gór zostawiła wszystko, co znajduje się na dole – zwyczajne, codzienne życie. Nigdy nie została matką, rozpadły się jej małżeństwa. Czy była nieszczęśliwa? Sama odpowiedziała na to pytanie: Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć[1].

Wanda Rutkiewicz potrzebowała gór. Żyła od wyprawy do wyprawy. Wydawała na nie wszystkie pieniądze. Wyprawy były celem jej życia. Wspinając się, przełamywała wszystkie swoje słabości. Udowadniała mężczyznom, którzy niechętnie wychodzili w góry z kobietami, że może być od nich silniejsza i potrafi osiągnąć więcej, niż ktokolwiek przed nią.  Wanda nieustannie pokazywała, że miejsce kobiet jest na szczycie. Motywowała kobiety do tego, by walczyły ze swoimi słabościami i przekraczały granice, które wydają im się niemożliwe do przekroczenia. W tych niesprzyjających dla człowieka, górskich przestrzeniach, podkreślała swoją kobiecość. Dbała o swój strój. Mówiła: Nie jest mi obojętne, jaki to jest strój, pozostaję sobą nawet na szczycie ośmiotysięcznym[2].

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz nie daje prostych odpowiedzi. Odkrywa tajemnice życia tytułowej bohaterki, ale pozostawia miejsce na ocenę i zastanowienie się. Anna Kamińska pozwoliła przyjrzeć się Wandzie Rutkiewicz z różnych punktów widzenia. Stworzyła w ten sposób historię intrygującą i wzruszającą. Pokazała siłę kobiety, która nie poddała się stereotypom i społecznym oczekiwaniom i która zawsze będzie inspirowała do osiągania w życiu swoich Mount Everestów.

Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017. ISBN: 978-83-08-06357-6. 480 stron.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję organizatorkom Big Book Festival.

[1] A. Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017, s. 441.

[2] s. 409.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz