GÓRA

Wampir z Zagłębia. Spotkanie z Przemysławem Semczukiem w Warszawie

Wampir-z-ZaglebiaZapraszam tylko osoby o mocnych nerwach! W środę 13 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum Czar PRL w Warszawie (ul. Mińska 25) zostaną odkryte tajemnice polowania na najsłynniejszego seryjnego mordercę okresu PRL-u nazywanego Wampirem z Zagłębia. Rozmowę z autorem książki – Przemysławem Semczukiem przeprowadzi założyciel Muzeum Czar PRL – Rafał Patla.

Więcej o wydarzeniu!

Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości? Prawdziwa historia polowania na seryjnego mordercę.

To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.

Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

Przemysław Semczuk, autor Czarnej wołgi. Kryminalnej historii PRL, dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki.

Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników Newsweek i Wprost, obecnie współpracuje z miesięcznikiem Wysokie Obcasy Extra. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie.

baner_1200x450

Przemysław Semczuk, Wampir z Zagłębia, Znak, Kraków 2015. ISBN: 978-83-240-4095-7. 384 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz