GÓRA

W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci o książkach, które podbiły serce mojej córeczki. Recenzja

Kiedy moja czteroletnia córeczka zobaczyła książki z Rybką MiniMini, zakochała się w nich od pierwszego wejrzenia. Program MiniMini+ jest jej już dobrze znany, podobnie zresztą jak jego główna bohaterka. Sympatyczna Rybka MiniMini uczy i zabawia młodsze dzieci i co ważne chyba dla każdego rodzica, pokazuje jak wiele dobrego daje kontakt z literaturą w programie „Czytanki Rybki MiniMini”. Teraz dzieci i rodzice mogą wyłączyć telewizor i spotkać się ze swoją ulubioną postacią w pięknie i solidnie wydanych książeczkach, w których opowiada się mądre i interesujące historie.

Wydawnictwo Znak Emotikon oddało w ręce młodych czytelników i ich rodziców trzy książeczki z ulubioną bohaterką wielu dzieci – „Rybka MiniMini i prezent urodzinowy”, „Rybka MiniMini i akcja ratunkowa” oraz „Rybka MiniMini i nowy przyjaciel”. Tytułowa Rybka MiniMini pokazuje w nich przede wszystkim, czym jest prawdziwa przyjaźń.

W „Rybka MiniMini i prezent urodzinowy” bohaterka zastanawiać będzie się nad tym, jaki prezent podarować przyjaciółce, Ośmiornicy Oktawii, na urodziny. Dzieci często mają podobny problem. Jeśli więc chcą przekonać się, co trzeba zrobić, by mimo braku posiadania pieniędzy dać komuś najpiękniejszy i najbardziej wartościowy prezent, który sprawi wiele radości, muszą przeczytać książeczkę z tekstem Katarzyny Janusik i Magdaleny Zielińskiej oraz przyciągającymi dziecięcą uwagę ilustracjami Katarzyny Nowak.

Niezwykle ważne przesłanie pływnie z książeczki „Rybka MiniMini i nowy przyjaciel”, z której wiele można dowiedzieć się o wartości przyjaźni, ale też o tym, iż nie można ulegać stereotypom. Kiedy ktoś nie wzbudza naszego zaufania, staramy się tę osobę unikać. Rybka MiniMini uważa jednak, że każdy zasługuje na naszą uwagę i z każdym można się zaprzyjaźnić. Dzięki takiej postawie zyskała nowego przyjaciela. Okazało się także, że nie był on groźnym rekinem, ale zabawnym komikiem, który poszukiwał przyjaźni i zaufania.

„Rybka MiniMini i akcja ratunkowa” uzmysławia młodemu czytelnikowi, iż najważniejsze to być sobą. Nie trzeba udawać kogoś innego, by zaimponować swoim przyjaciołom. Rybka MiniMini pokazuje też dzieciom, iż ćwiczenia fizyczne pozwalają na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia, co także pozwoli na realizację wielu, pojawiających się na życiowej drodze zadań.

Pragnę zwrócić uwagę również na ilustracje Katarzyny Nowak, która doskonale oddała cechy Rybki MiniMini i świat, w którym ona żyje. Bohaterka jest sympatyczna także na ilustracjach. Sposobem przedstawienia Katarzyna Nowak podbije nie jedno dziecięce serduszko. Malownicze obrazki stanowią niezwykle skuteczną zachętę do odwiedzania świata Rybki MiniMini nieustannie. Jestem przekonana, że po te książeczki dzieci i ich rodzice sięgać będą wielokrotnie.

Seria książeczek z Rybką MiniMini przyniesie dzieciom wiele radości. Nauczy je ponadto jak być dobrym przyjacielem i jak odkrywać swoje własne wartości. Nie trzeba być silnym i popularnym, by zdobyć prawdziwych przyjaciół i by być lubianym. Książeczki nauczą młodych czytelników akceptować samych siebie i szanować innych ludzi. Pokażą też jak wielką wartość ma prawdziwa przyjaźń.

“Rybka MiniMini i akcja ratunkowa”. Tekst Katarzyna Janusik i Magdalena Zielińska. Ilustracje: Katarzyna Nowak. Kraków 2012. Wydawnictwo Znak Emotikon. ISBN 978-83-240-1759-1. 32 strony.
“Rybka MiniMini i prezent urodzinowy”. Tekst Katarzyna Janusik i Magdalena Zielińska. Ilustracje: Katarzyna Nowak. Kraków 2012. Wydawnictwo Znak Emotikon. ISBN 978-83-240-1760-7. 32 strony.
“Rybka MiniMini i nowy przyjaciel”. Tekst Katarzyna Janusik i Magdalena Zielińska. Ilustracje: Katarzyna Nowak. Kraków 2012. Wydawnictwo Znak Emotikon. ISBN 978-83-240-1758-4. 32 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz