GÓRA

W magicznej przestrzeni codzienności

O jednej z książek Natalii Usenko pisałam w poprzednim tygodniu. Jeśli polubiliście wierszyki tej autorki, zachęcam do sięgnięcia po nową pozycję – „Kot, który patrzył na księżyc”. Dzieci chętnie słuchać będą zabawnych rymowanek, które w tym zbiorze się znajdują. Czytając teksty Natalii Usenko będziecie czuć się tak, jakbyście przytulali się do miłego futerka, mruczącego w zachwycie kotka…

„Kot, który patrzył na księżyc” to zbiór wierszyków, w których wkracza się wyraźnie w przestrzeń bajek i baśni. Nie zapomina się tu przy tym o wartościach rodzinnych, o poszanowaniu swojej małej ojczyzny, o niezwykle ciekawym życiu zwierząt i rzeczy. Codzienność, rzeczywistość realna przemieszana zostaje z nadrealną, nierzeczywistą. Czytając ten zbiór tekstów Usenko, wnikamy do magicznej przestrzeni, którą, jeśli tylko się postaramy, odnaleźć możemy wokół siebie codziennie.

Dużą wartością książki jest zatem zachęcanie dzieci do poszukiwania własnego świata magii, który ukryty jest w otaczającej ich codzienności. Mali czytelnicy są zatem motywowani do samodzielnego tworzenia opowieści o tym, co znajduje się wokół nich. Nastrój ciepła i niezwykłości otaczający bohaterów tekstów Usenko i ich odbiorców, spotęgowany zostaje przez ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej. Niezwykłe postacie, czasem przypominające te, które pojawiają się w naszych snach, przytulają się do siebie lub do otaczającego ich świata. Z półprzymkniętymi lub zamkniętymi oczami zdają się wsłuchiwać w to, co mówią do nich – słońce, księżyc, przyroda oraz zwierzęta i ludzie. Z tego wsłuchania się w codzienność, powstały rymowanki zabawne, ciepłe i okraszone sugestywnymi ilustracjami.

„Kota, który patrzył się na księżyc” polecam nie tylko fanom Natalii Usenko. Wszystkie dzieci zakochają się w tych magicznych, pełnych dobrego humoru, radości istnienia, ale też sennego wyciszenia, rymowankach. Książka stanie się z pewnością również doskonałym motywem, do tworzenia magicznych opowieści o swoim życiu.

Natalia Usenko, Kot, który patrzył na księżyc, Literatura, Łódź 2012. Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska. ISBN 978-83-7672-194-1. 56 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz