GÓRA

Uśmiech i szacunek

Tomi Ungerer doskonale radzi sobie w rozmowach z dziećmi. Ma na nie swój sposób. Twierdzi, że najważniejsze jest, aby traktować najmłodszych po partnersku. Jak zrealizować tę zasadę? Przeczytajcie Dlaczego ja to ja, a nie ty?, zbiór odpowiedzi na dziecięce pytania, publikowane wcześniej we francuskim magazynie Philosophie.

Według Tomiego Ungerera uśmiech i szacunek to podstawa komunikacji między dorosłym i dzieckiem. Te wartości stanowią fundament dobrze znanych wszystkim fikcyjnych opowieści dla dzieci, ale też tekstów pisarza publikowanych w Philosophie. W tych drugich zmyślenie miesza się z prawdziwym życiem. Dzięki temu Dlaczego ja to ja, a nie ty? jest zbiorem autobiograficznych wątków, przybliżających postać autora. Nie brakuje tu również wielu ciekawych opowieści stworzonych tylko po to, by wyjaśnić dziecku interesującą je, filozoficzną zawiłość.

Tomi Ungerer nie boi się wejść z dzieckiem w dialog. Prowokuje do myślenia i zadawania kolejnych pytań. Nie jest też zwolennikiem chronienia swoich czytelników przed trudną prawdą i tematami najwyższej wagi. Bo przecież najmłodszych najbardziej interesują te problemy, o których boją się mówić dorośli. Dlaczego nie jemy mięsa zmarłych ludzi? Czy złych ludzi także powinno się szanować? Czy powinniśmy grzebać po śmierci koty, psy i inne zwierzęta? Dlaczego czasami obawiam się mojej własnej rodziny? Dlaczego mama nie pozwala mi cały czas grać na konsoli? To nieliczne z pytań, jakie otrzymał Ungerer. W każdym przypadku z dużą dozą szacunku dla nadawcy, z uśmiechem, a kiedy trzeba – z powagą – pisarz odpowiada młodszym i starszym dzieciom, podsuwając im przykłady własnych doświadczeń lub wymyśloną historię.

Dlaczego ja to ja, a nie ty? zaspokoi ciekawość małych czytelników. Ale warto, by po tę książkę sięgnęli także dorośli. Wspólnie czytana z dzieckiem będzie motywem do rozmów czasem o problemach najistotniejszych, jak wartości, śmierć, wojna, głód i przemoc. Tomi Ungerer stworzył też gotowy zestaw odpowiedzi na pytania, jakie są zadawane przez najmłodszych codziennie. Fani pięknie wydanych książek, docenią też z pewnością jej szatę graficzną i ilustracje autora.

Szczegółowe informacje

Autor:Tomi Ungerer
Tytuł:Dlaczego ja to ja, a nie ty? Odpowiedzi na 100 najbardziej nurtujących pytań zadanych przez dzieci
Tytuł oryginalny:Ni oui ni non, il contient réponses à 100 questions philosophiques d’enfant
Wydawnictwo:Format
Miejsce:Wrocław
Rok wydania:2019
Tłumaczenie:Dorota Hartwich
Ilustrator:Tomi Ungerer
ISBN:978-83-61-488-63-7
Strony:162

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz