GÓRA

Urodziny Reksia w bibliotece!

Podczas kolejnych zajęć, jakie prowadziłam w grodziskiej bibliotece, chciałam zaprosić rodziców do wspominania przeszłości, a dzieci do poznawania opowieści i bohaterów, znanych rodzicom z ich dzieciństwa.

Na Głośnym Czytaniu świętowaliśmy urodziny Reksia. Pewnie trudno Wam w to uwierzyć, ale Reksio ma już 50 lat. Jest czworonogim bohaterem bardzo popularnej kreskówki. Powstawała ona w latach 1967-1990 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata zostało zrealizowanych 65 filmów animowanych, w których wystąpił Reksio. 18 z nich stworzył sam Lechosław Marszałek, który był autorem większości scenariuszy. Pomysł kreskówki pojawił się w momencie, kiedy Lechosław Marszałek zrezygnował z udziału w tworzeniu filmów o Bolku i Lolku. Artysta zainspirowany został zachowaniami swojej suczki, ostrowłosej terierki, Troli. Dzięki tej motywacji w 1967 roku został zrealizowany film animowany, zatytułowany Reksio poliglota. Film można uznać za początek popularnej i cieszącej kolejne pokolenia widzów kreskówki*.

Wydawnictwo Papilon stworzyło urodzinowe wydanie książki – Reksio. Dobranocka wszech czasów. Na zajęciach dzieci poznały jedną z przygód tytułowego bohatera. Następnie wzięły udział w zajęciach plastycznych, na których wykonały urodzinowe pozdrowienia dla Reksia.

* Więcej informacji o historii Reksia znajdziesz na stronie Reksio. Fundacja im. Heleny i Lechosława Marszałków!

Maria Szarf, Reksio. Dobranocka wszech czasów, Papilon, Poznań 2017. ISBN: 978-83-271-0187-7. 224 strony. 

Reksio – kultowy bohater serialu animowanego – ma już 50 lat! I nadal jest tym samym pomysłowym psiakiem, a jego przygodami zachwycają się kolejne pokolenia dzieci.

Reksio i jego przyjaciele mieszkają na wsi i nigdy nie narzekają na nudę. Bawią się w chowanego, taplają w błocie, wędrują po górach. Jesienią zbierają jabłka, a latem kąpią się w jeziorze. Najważniejsze, że trzymają się razem i mogą na siebie liczyć.

Przyjaźń, współpraca, ciekawość świata, szacunek dla zwierząt – to wartości, których uczą opowiadania o sympatycznym piesku z łatką.

Reksio zaprasza na swoje podwórko, hau, hau!

Jubileuszowe wydanie, idealne na prezent dla małych wielbicieli zwierząt i fanów psa z łatką.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz