GÓRA

Urodziny należy uczcić książką!

Świerszczyk„Świerszczyk” dba o kształcenie literackie wielu już pokoleń czytelników. Pierwszy jego numer ukazał się w roku 1945. Obchodzimy więc siedemdziesiątą rocznicę jego powstania. Aby ją uczcić, pięknie wydano „Świerszczyka. Wielką księgę”. W jednym tomie zebrano teksty wielu polskich autorów i ilustracje znanych artystów publikujących w „Świerszczyku”.

Świerszczyk, Bajetan Hops, twierdzi, że: „Nieczytanie w ogóle plącze myśli i może powodować swędzenie nosa”. Kiedy ktoś w naszym domu drapie się po nosie, pada pytanie: „Pewnie nie czytałeś dzisiaj żadnej książki?”. Przez siedemdziesiąt lat „Świerszczyk” zachęcał wielu Polaków do czytania krótkich form literackich, napisanych przez najlepszych pisarzy i zilustrowanych przez najsprawniejszych rysowników. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wykształcić w sobie nawyk częstego czytania, co zawsze prowadzi do zakochania się w literaturze. „Świerszczyk” dba więc o kształcenie literackie kolejnych pokoleń polskich odbiorców tekstów. Jego czytanie staje się wspólnym doświadczeniem naszych dziadków, rodziców, nas samych i naszych dzieci.

Nadal czasopismo szczyci się celami i pielęgnowaniem wartości, jakie były wskazywane młodym ludziom w przeszłości. Łączy więc w sobie tradycję z nowoczesnością. Dziś również można w „Świerszczyku” odnaleźć teksty ulubionych pisarzy, których książki znajdują się w dziecięcych biblioteczkach. Nie zapomina się w nim o kształceniu właściwych postaw, budowaniu hierarchii wartości i wrażliwości estetycznej. Czytając go, dzieci uczą się związków istniejących pomiędzy tekstem i ilustracją, uważnego odbioru, porównywania oraz wnioskowania i kojarzenia faktów. Wszystko to prowadzi do rozwijania wyobraźni i nabywania kompetencji literackich. Nie brakuje tu również dobrego humoru, który uzmysławia, że literatura może być również dobrą zabawą.

„Świerszczyk. Wielka księga” jest więc książką, w której czytelnik znajduje nie tylko dobre teksty, bo również znakomite ilustracje. Dla dzieci będzie więc doskonałym sposobem na wprowadzenie w dłuższe formy literackie. Dorośli odnajdą w niej nastrój dawnych „Świerszczyków”, który przywróci wspomnienia z dzieciństwa.

Świerszczyk. Wielka księga, Literacki Egmont, Warszawa 2015. Autorzy tekstów zamieszczonych w książce: Paweł Beręsewicz, Grzegorz Chomicz, Łukasz Dębski, Ewa Dziewulska, Piotr Gabrysz, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Jakub Lepiorz, Ada Modrzanka, Piotr Olszówka, Elżbieta Pałasz, Tomasz Plebański, Joanna Plesnar, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Andrzej K. Torbus, Maciej Trzepałka, Agnieszka Urbańska, Natalia Usenko, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Zachara Ewa. Ilustratorzy: Agnieszka Antoniewicz-Kruczek, Katarzyna Bajerowicz, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Daniel de Latour, Kacper Dudek, Piotr Fąfrowicz, Anna Gensler, Elżbieta Grozdew, Elżbieta Jarząbek, Anna Kaszuba-Dębska, Tomasz Kozłowski, Agata Muszalska, Małgorzata Nowak, Katarzyna Nowowiejska, Joanna Olechnowicz-Czernichowska, Marcin Piwowarski, Bogna Pniewska, Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Rusinek, Piotr Rychel, Joanna Sedlaczek, Anna Sędziwy, Maciej Trzepałka, Elżbieta Wasiuczyńska, Beata Zdęba. ISBN: 978-83-281-0940-7. 232 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!