GÓRA

Ucz się poprawnej wymowy z radością!

Szumi Mi Ż/RzZajęcia logopedyczne prowadzone przez profesjonalnego logopedę czy będące działaniami rodziców, wspierającymi terapię dziecka, nie mogą być dla niego przykrym obowiązkiem. Muszą stanowić doskonałą zabawę, dzięki której można nauczyć się najwięcej. Jeśli kiedykolwiek wydawało się wam, że radzenie sobie z wadami wymowy, to tylko ciężka praca, połączona z płaczem i zniechęceniem dziecka, nie korzystaliście z pewnością z książek i pomocy naukowych, jakie są proponowane w serii MiMowa. Anna Jama-Wach stworzyła w jej ramach „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny” i „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktyczny”.

Jeśli zauważyliście, że wasze dzieci mają problemy z poprawnym wymawianiem na przykład sz i ż/rz, koniecznie zgłoście się do logopedy. Sama przekonałam się, że skorzystanie z profesjonalnej pomocy, pozwala już we wczesnym wieku przedszkolnym dziecka uporać się nawet z bardzo niepokojącymi rodziców problemami. Nie możecie liczyć na to, że wszystko samo się naprawi. Kłopoty z wymawianiem mogą się pogłębiać, sprawiając, że najmłodsi będą mieli obniżone poczucie własnej wartości, będą unikać kontaktów z rówieśnikami i nauczycielami. Problemy z wymową przyniosą nowe, kiedy dziecko rozpocznie naukę czytania i pisania. Po zdiagnozowaniu dziecka, logopeda zaplanuje terapię i zaproponuje ćwiczenia, jakie powinno się wykonywać w domu. Zaś stały kontakt z profesjonalistą, pomoże w ocenianiu postępów.

Doskonałą pomocą w walce z wadami wymowy są książki z serii MiMowa. Można w nich znaleźć szereg interesujących i zabawnych ćwiczeń. Dzięki nim dzieci nauczą się, jak powinny zachowywać się język i usta, kiedy wymawia się kolejne głoski. Będą mogły rozgrzewać buzię i język. Następnie będą wykonywały ćwiczenia zmuszające je do podejmowania różnych aktywności – wymawiania sylab, głosek i całych wyrazów, robienia dziwnych min, malowania, wycinania, czytania wierszyków i bajeczek oraz wielu innych. Mali odbiorcy książki najwięcej zabawy będą mieli z tworzenia pomocy znajdujących się w brulionach. Można je wycinać, sklejać i świetnie się z nimi bawić, wykonując przy tym nieświadomie ćwiczenia logopedyczne.

Szumi Mi SZPrzyjaciółką dzieci w ich zmaganiu się z wadami wymowy będzie Mi, Mirosława Szara, uśmiechnięta sześciolatka, która staje się bohaterką wielu ćwiczeń i opowieści. Dzięki niej i zaproponowanym przez autorkę działaniom, najmłodsi chętnie będą rozwijać się pod względem fizycznym, motorycznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym, co w pozytywny sposób wpływanie na ich wymowę, później zaś na czytanie i pisanie. Nim jednak sięgniecie po „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny” i „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktyczny”, zajrzyjcie na stronę MiMowa.pl. Stanowi ona skarbnicę wiedzy z przestrzeni logopedii, pomocy dydaktycznych do drukowania i samodzielnego wykonania, propozycji zabaw, które można wykorzystać w terapii logopedycznej, a które zostały opracowane przez profesjonalistów, doświadczonych w pracy z dziećmi w każdym wieku.

Książki z serii MiMowa stanowią nieocenioną pomoc w uciążliwej czasem dla dzieci terapii logopedycznej. Anna Jama-Wach pokazuje, jak zamieniać ją w doskonałą zabawę. Zaś zaproponowane przez nią i zawarte w książce pomoce do samodzielnego wykonania, pozwolą na wszechstronny rozwój dziecka. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że poprzez zabawę najmłodsi uczą się najwięcej, a śmiech jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z wszelkimi trudnościami.

Anna Jama-Wach, Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny, Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2014. ISBN: 978-83-7915-050-2. 64 strony.

Anna Jama-Wach, Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktycznyWydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2014. ISBN: 978-83-7915-051-9. 

Waszą uwagę pragnę zwrócić na Blog Mi, w którym pojawia się wiele wspaniałych propozycji do nauki i zabawy. Zostały one opracowane przez znanych i cenionych logopedów, którzy wzięli udział w projekcie MiMowa.pl Uczestniczy w nim także moja przyjaciółka, Monika Krycka-Tasel, czyli Polski Logopeda z Leeds. Zachęcam do korzystania z porad Moniki.

Na zdjęciu zostały pokazane pomoce, które można wyciąć z książki “Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny“. Jest ich mnóstwo, prawda? Do tego są inspiracją do tworzenia własnych pomysłów i sprawiają dzieciom wiele radości.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!