GÓRA

Twórca wszechstronny

Mówię do ciebie ja, pies, twój największy przyjaciel. To fragment mojej ulubionej książki Józefa Wilkonia, Psie życie. Dzięki niej możecie przekonać się, co znaczy pojęcie ilustracji przestrzennej, którego używa artysta, kiedy mówi o książkach zilustrowanych zdjęciami swoich rzeźb. Wszystkich, którzy cenią sobie twórczość Józefa Wilkonia, zachęcam do sięgnięcia po pięknie wydane, artystyczne książki z wydawnictwa czysty warsztat. Mam dwie takie pozycje. [szum drzew], to jest tom 2 serii. I [arkę] - jej tom 3.

Album [arka] jest moim ulubionym z tej serii, bo jego tematem są zwierzęcy bohaterowie prac artysty. W każdym tomie znajdziecie rozmowę Józefa Wilkonia z badaczem jego twórczości, Januszem Górskim. I choć pojawiają się w tych wywiadach wątki z osobistego życia, są to przede wszystkim rozważania o sztuce twórcy. Tym zwłaszcza seria ta różni się od Szczęśliwych przypadków Józefa Wilkonia Agaty Napiórskiej. Do tego każda książka została pięknie wydana i wypełniona jest wspaniałymi przedrukami jego ilustracji i zdjęciami dzieł przestrzennych.

[arka] pełna jest zwierząt narysowanych i wyrzeźbionych przez Józefa Wilkonia. Wilki, psy, koty, niedźwiedzie, dzikie lwy spoglądają niemal z każdej strony tego albumu. Rozmowa Józefa Wilkonia z Januszem Górskim jest tylko dopełnieniem prac, które mówią same za siebie. Pokazują one wszechstronność artysty, jego otwartość na eksperymentowanie i zachwycający talent. Czysty warsztat oczarowuje czytelnika wydaniem książek, ale też dużą dbałością o to, by każdy tom z serii opowiadał swoją własna historię, zamkniętą w kolejnych dziełach sztuki.

[szum drzew] i [arka] to nie jedyne tomy z tej serii. Ostatnim jest [lustro i płomyk], opowieść autobiograficzna o dzieciństwie i młodości Józefa Wilkonia oraz o narodzinach wielkiego talentu. Albumy czystego warsztatu polecam wszystkim miłośnikom prac artysty. Każdy jest dziełem samym w sobie, w które warto zainwestować.

Szczegółowe informacje

Autor:Józef Wilkoń, Janusz Górski
Tytuł:[arka]. Z Józefem Wilkoniem rozmawia Janusz Górski
Wydawnictwo:czysty warsztat
MiejsceGdańsk
Rok wydania:2017
ISBN:978-83-947432-0-8
Strony:200

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz