GÓRA

Trzeba krzyczeć z bezradności

Dlaczego napisałam tę książkę? Bo byłam wściekła!. To słowa Olgi Ptak, matki niepełnosprawnego chłopca i autorki książki, Kto ukradł jutro?. Ta pięknie wydana opowieść jest poszukiwaniem odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, będące wyrazem bezsilności człowieka, któremu nie pozostaje już nic innego, jak krzyczeć z bezradności.

Kto ukradł jutro? Olgi Ptak to właściwie dwie książki. Pierwsza jest historią matki niepełnosprawnego chłopca, będącej symbolem wszystkich matek chorych dzieci, próbujących poradzić sobie z trudną codziennością, absurdalnymi przepisami i głupotą innych ludzi. Czasem przeciwności jest tak dużo, że nie można zrobić nic innego, jak tylko krzyczeć z bezsilności. Albo napisać książkę.

Część druga to poruszająca opowieść chorego chłopca, w którego mózgu nie wszystko poukładane jest tak, jak powinno. Dzięki tej historii można zrozumieć, jak trudne jest życie dziecka z nadwrażliwością sensoryczną. Codzienność, najprostsze czynności stają się niekiedy przeszkodami nie do pokonania. Musimy poznać te trudności, wykazać się dużą dozą empatii, żeby zapobiegać konfliktom i sprawić, aby chorym dzieciom i ich rodzinom żyło się jak najlepiej.

Kto ukradł jutro
Kto ukradł jutro

Olga Ptak niczego nie przemilcza. Otwarcie pisze o trudnościach, szczerze opowiada o tym, co ją i rodziców innych niepełnosprawnych dzieci spotyka codziennie. A jej historia jest jeszcze bardziej poruszająca dzięki pięknym ilustracjom utalentowanej artystki – Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Pierwsza część opowieści ma na okładce wielką literę O, jak Olga. Druga L, jak Leon. Te dwie historie, matki i syna, połączone zostały obwolutą i ciekawymi rozwiązaniami graficznymi. Razem tworzą nierozerwalną, zachwycającą całość, tworzącą jedność, bo świadectwo matki nigdy nie byłoby w pełni zrozumiałe bez świadectwa syna i na odwrót. 

Kto ukradł jutro? to krzyk bezradności, historia, która powtarza się w tysiącach polskich domów, ale jej nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzec, bo tak jest najwygodniej. Ta książka jest dla wszystkich, którzy borykają się z tą codzienną bezsilnością. Oraz dla nas, abyśmy zrozumieli i aby Leon mógł w końcu znaleźć przyjaciela, który jest w stanie zaakceptować jego niepełnosprawność.

Szczegółowe informacje

Autor:Olga Ptak
Tytuł:Kto ukradł jutro? Czyli dlaczego nie jest jak z obrazka
Wydawnictwo:Albus
Miejsce:Poznań
Rok wydania:2019
Ilustracje:Dominika Czerniak-Chojnacka
ISBN:978-83-89284-39-6
Strony:136 str. / 80 str

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz