GÓRA

Trauma i miłość, która ocala życie

ZostanPopłakałam się na filmie Zostań, jeśli kochasz, który został stworzony na podstawie książki Gayle Forman. Nim zdążyłam ochłonąć, już sięgnęłam po Wróć, jeśli pamiętasz. Czułam, że powinnam szybko dowiedzieć się, co stało się z parą głównych bohaterów. Dawno już mnie tak nie poruszyła literatura młodzieżowa. Uważam też, że powinno się kolejne tomy tej opowieści czytać razem, przerywając je jedynie filmem. Wtedy będzie się spełnionym, pocieszonym i można dzięki temu zyskać wiarę, że prawdziwa miłość istnieje.

Zostań, jeśli kochasz jest historią miłości muzyka rockowego, Adama i wiolonczelistki, Mii. Ich pozornie różne światy znalazły punkt styczny dzięki uczuciu, które ich połączyło. Kiedy ludzie stają się sławni, wyjeżdżają w trasy koncertowe, mają recitale, nie mogą stworzyć stabilnego związku. Jeszcze gorzej jest, kiedy muszą uporać się z traumą straty najbliższych i z rozstaniem. Kiedy będziesz oglądać film i czytać książkę Zostań, jeśli kochasz, poczujesz ból, psychiczne rozdarcie, jakich doświadczają bohaterowie. Podobnie rzecz ma się z Wróć, jeśli pamiętasz. W tej książce Gayle Forman przedstawiła dalsze losy Mii i Adama. Przede wszystkim jednak pokazała, w jaki sposób ludzie radzą sobie lub raczej nie radzą sobie z traumą. Młodzi bohaterowie tracą wszystko, nawet siebie, choć przecież żyć bez siebie nie mogą.

WrocWróć, jeśli pamiętasz porusza, podobnie jak wcześniejsze losy Mii i Adama. Będzie ona szczególnie trudną lekturą dla tych, którzy borykają się ze śmiercią najbliższych czy z rozstaniem. Ale może o to chodzi, by przyjrzeć się życiu książkowych bohaterów, poszukując odpowiedzi na problemy, które spotykają czytelnika w rzeczywistym świecie. Gayle Forman w obu tomach swojej opowieści oddaje głos najpierw Mii, później Adamowi. To zbliża odbiorcę do postaci i sprawia wrażenie poznawania pewnej tajemnicy, która jest dostępna tylko wybranym. Jestem więc przekonana, że Mia i Adam szybko staną się ci bliscy.

Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz widzę jako całość, której nie można dzielić. Zachęcam jedynie, żeby zatrzymać się, po przeczytaniu pierwszej z tych książek, aby obejrzeć film. W drugim tomie co prawda dookreślone są pewne wątki z wcześniejszej części opowieści, ale dopiero po przeczytaniu obu tekstów, czuję się spełniona i pocieszona. Gayle Forman opowiedziała historię, która pokazuje prawdziwą moc miłości. Ale nie oszczędza czytelnika. Musi on przejść z bohaterami długą i trudną drogę, by móc zrozumieć, jak wielką wartość ma szczere uczucie.

Gayle Forman, Zostań, jeśli kochasz, Nasza Księgarnia, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: If I stay. Przekład: Hanna Pasierska. ISBN: 978-83-10-12790-7. 248 stron.

Gayle Forman, Wróć, jeśli pamiętaszNasza Księgarnia, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Where she went. Przekład: Hanna Pasierska. ISBN: 978-83-10-12845-4. 288 stron.

Bestseller Empiku 2015 w kategorii Książka dla młodzieży.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz