GÓRA

Tomasz Wiśniewski pociesza w trudnych czasach

opochodzeniuZbiorek opowiadań Tomasza Wiśniewskiego jest debiutem, który zapowiada twórczość intrygującą, zabawną, ale i zmuszającą do przyjrzenia się absurdom otaczającej nas rzeczywistości. Wszystko, co denerwuje i budzi frustracje, dla pisarza jest pretekstem do poszukiwania pozytywnej strony codzienności.

O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra zapraszają czytelnika do surrealistycznych przestrzeni, zdarzeń, które dziwią i przypominają sny. Bohater mimo, iż bierze udział w absurdalnych i czasem niemożliwych do racjonalnego wytłumaczenia wydarzeniach, nie dziwi się, nie wpada w złość, stara się znaleźć jak najjaśniejszą ich stronę. Tomasz Wiśniewski w jednym z wywiadów* stwierdził, że w jego miniaturach znaleźć można różowy humor. Przyznaje, że jest optymistą. Tworzy pewne wariacje na temat codzienności, w których pokazuje, że każdy z nas, używając wyobraźni, może dostrzec pozytywną, niesamowitą stronę rzeczywistości.

Opowiadania Tomasza Wiśniewskiego są odświeżającą lekturą. Śmieszą i uczą, jak radzić sobie z przeciwnościami, co robić, by nie wpaść w złość, uwolnić się od frustracji i czarnowidztwa. Przy odrobinie wysiłku każdy z nas jest w stanie dostrzec jaśniejszą stronę życia. Czasem takie pozytywne spojrzenie na otaczający nas absurd, jest jedynym sposobem chroniącym człowieka przed zwątpieniem i rezygnacją. O pochodzeniu łajdaków przynosi pocieszenie w trudnych czasach. Bohater książki boryka się z takimi samymi problemami, z jakimi musi radzić sobie czytelnik. Wielu z nich nie można pokonać. Trzeba żyć z nimi dalej, ważne jest tylko, jak się na nie patrzy.

Po przeczytaniu O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra, czytelnik przekonuje się, że wszystko jest możliwe, wszystko jest magiczne i nieskończone. Żyjemy w trudnych czasach. Potrzebujemy pocieszenia i tekstów Tomasza Wiśniewskiego.

Tomasz Wiśniewski, O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra, Lokator, Kraków 2015. Ilustracje: Joanna Grochocka. ISBN: 978-83-63056-26-1. 96 stron. 

*Zobacz: Tygodnik kulturalny z 22 stycznia 2016 r.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz