GÓRA

To skomplikowane

W butach ValeriiElísabet Benavent, hiszpańska pisarka, publikowała najpierw swoją powieść na stronach Amazonu. Bardzo szybko zyskała sobie tym rzeszę wielbicieli. Dziś możemy czytać „W butach Valerii”, jej debiutancką opowieść, pełną miłości, namiętności, seksu i codzienności. Wspomniane tutaj cechy, są największymi atutami tej książki. Powieść uwodzi czytelników, bo znajdują w niej znane sobie problemy i namiętność, o jakiej marzą.

Czytając biografię Elísabet Benavent, można odnaleźć wiele jej cech i przeżyć, jakie są właściwe również dla Valerii. Pisarka stwierdziła jednak, że ona i jej bohaterka nie są takie same, choć nie zaprzeczała, iż w każdej z książkowych postaci odnaleźć można jakieś walory jej znajomych. Nie zawsze wierzyła też w swój pisarski talent. Najpierw zaczęła publikować powieść na Amazonie. Tak zyskała ona dużą popularność, doprowadzając do tego, że pojawiło się wielu wydawców, którzy złożyli propozycje opublikowania tekstu. Dzięki temu możemy czytać kolejne opowieści o Valerii i jej przyjaciółkach, zyskujących coraz większą rzeszę fanów.

„W butach Valerii” jest zgrabnie napisaną powieścią popularną, która spełnia wszystkie funkcje, jakie powinna spełniać taka literatura. Pisarka przedstawiła w niej młodych ludzi, jakich pełno w dużych miastach. Ci mieszkają w Madrycie, ale muszą pokonywać problemy, jakie znane są każdemu z nas. Mają swoje kłopoty w pracy, za wszelką cenę chcą utrzymać się na swoich stanowiskach, w międzyczasie spotykają się ze znajomymi i przyjaciółmi, angażują w przygody na jedną noc, po czym znudzeni – poszukują prawdziwej miłości. Życie jednak nigdy nie pisze prostych scenariuszy. Wszystko zawsze się komplikuje, doprowadzając do nieoczekiwanych rozwiązań. Valeria zrezygnowała ze stałej pracy, by poświęcić się pisaniu kolejnej książki. Nie wszystko jednak ułożyło się tak, jak początkowo to zaplanowała. Jednak właśnie dzięki pojawiającym się trudnościom, w końcu zrozumiała, co w jej życiu jej najważniejsze.

Książka Elísabet Benavent, jak przystało na dobrą powieść popularną, przynosi pocieszenie. Pokazuje bowiem, że za wszelkimi z życiowych przeciwności kryją się jakieś pozytywne rozwiązania. Czasem trzeba przejść trudne chwile, by później zyskać prawdziwe szczęście. „W butach Valerii” być może zmotywuje wielu czytelników do poszukiwania tego, co dla nich najważniejsze, do odnajdywania prawdziwych siebie w chaosie współczesnego życia. Każdy też zakocha się w seksownych bohaterkach opowieści. Valeria, Lola, Carmen i Nerea starają się, by nie umknęło im nic, co daje im życie w stolicy. Nie ukrywają swojego hiszpańskiego temperamentu, kochają namiętnie i rozstają się z furią. Nie zapominają jednak nigdy o prawdziwej przyjaźni i razem przeciwstawiają się największym przeciwnościom losu.

„W butach Valerii” jest powieścią kipiącą namiętnością, miłością i nienawiścią. Elísabet Benavent wzbudza w czytelnikach najgłębiej skrywane pragnienia, by pokazać, że wszystkie z nich mogą zostać zrealizowane w ich własnym życiu. Pokazuje drogę do poszukiwania samych siebie i osiągania prawdziwego szczęścia.

Elísabet Benavent, W butach Valerii, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: En los zapatos de Valeria. Tłumaczenie: Agnieszka Stachurska. ISBN: 978-83-08-05478-9. 432 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!