GÓRA

To moja księgarnia, mój dom

Jestem przekonana, że wielu wielbicieli literatury w Polsce obejrzy ten film. Księgarnia z marzeniami zachwyca obrazami nadmorskiego miasteczka. Wzrusza losem Florence Green, jej wizją stworzenia księgarni, która będzie miejscem z duszą, niezwykłym i jednoczącym ludzi. I jak się szybko okazuje, na drodze takim odważnym kobietom, stają ci, którzy nie potrafią zrozumieć, jak wielką moc ma literatura.

Florence Green, grana przez Emily Mortimer, jest niezwykle ciepłą osobą, nieznośnie miłą, jak określiła ją inna bohaterka filmu. Kobieta postanowiła spełnić swoje marzenie. W jednym z najstarszych budynków w miasteczku założyła The Old House Bookshop. Księgarnia z dnia na dzień zapełniała się ludźmi. Jednak to ci, którzy nie czytają, stanowili największy problem Florence. Należąca do elit społecznych Patricia Clarkson postanowiła w Starym Domu stworzyć centrum sztuki. Jej głównym celem stało się złamanie Florence i odebranie jej wszystkiego, co posiadała.

 

Książki Florence Green

Jest kilka książek, które trzeba przeczytać, po obejrzeniu Księgarni z marzeniami. Przede wszystkim wspomnieć należy o The Bookshop, powieści Penelope Fitzgerald, na podstawie której powstał film. Dodam, że został on uznany za Najlepszą Adaptację Utworu Literackiego 2017 roku. Reżyserką tego obrazu jest Isabel Coixet, która powiedziała: Sięgnęłam po powieść Penelope Fitzgerald prawie dziesięć lat temu, podczas szczególnie zimnego lata na Wyspach Brytyjskich. Czytanie tej książki było prawdziwym przeżyciem: czułam się całkowicie przeniesiona do 1959 roku i utożsamiałam się w pełni z główną bohaterką – w pewnym sensie naiwną, słodką i idealistyczną Florence Green. Po części ja też taka jestem. Czułam się głęboko związana z tą postacią, jak z żadnym z głównych bohaterów moich filmów. Jestem przekonana, że ta charakterystyka głównej bohaterki, zachęci do obejrzenia filmu wszystkich wielbicieli literatury. Jedyną osobą, która prawdziwie sprzyjała Florence był bogacz i miłośnik powieści – pan Brundish. Kobieta zaimponowała mu zwłaszcza przesłaniem książek Raya Bradbury’ego. Pierwszą z nich było 451 stopni Farenheita. Zaś ostatnią, z którą wiąże się ważny wątek filmu, jest Słoneczne wino tego samego pisarza. Dziś właściwie nieosiągalna. Kilka jej bardzo drogich egzemplarzy znajdziecie w Internecie. Nie mniej istotna w Księgarni z marzeniami jest Lolita Vladimira Nabokova.

Moja księgarnia

Księgarnia z marzeniami spodoba się wszystkim tym, którzy marzą o założeniu własnej księgarni, wielbicielom księgarń kameralnych, które posiadają niemożliwy do odtworzenia w innym miejscu nastrój. Florence nie jest liderką, ale posiada odwagę, docenioną zwłaszcza przez pana Brundisha. Ta odwaga każe jej się zmagać z niesprawiedliwymi atakami najbardziej wpływowych ludzi w mieście. Nikt z nich nie potrafi zauważyć, jak wiele ciepła ma w sobie Florence i jak zjednuje sobie ludzi. I choć na początku filmu wydaje się, że opowiedziana w nim historia zakończy się w oczekiwany sposób, nie dajcie się zwieść pięknym obrazom i wspaniałej wizji Florence. Księgarnia z marzeniami zaskakuje i pokazuje, na jakie trudności narażeni są marzyciele w starciu z brutalną rzeczywistością.

Księgarnia z marzeniami ma już duże grono wielbicieli, do których i ja się zaliczam. Niezależnie od problemów, z jakimi borykają się dzisiaj księgarnie kameralne, po obejrzeniu tego filmu, każdy miłośnik książek będzie chciał założyć własną księgarnię. The Old House Bokshop oczarowuje niezwykłym nastrojem, jaki panuje wokół książek i ludzi, którzy naprawdę je kochają. 

Szczegółowe informacje

Producent:Diagonal TV, A Contracorriente Films, Zephyr Films, ONE TWO Films, Green Films
Tytuł:Księgarnia z marzeniami
Tytuł oryginalny:The Bookshop
Kraj:Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania
Premiera PL:24 sierpnia 2018
Na podstawie:The Bookshop - Penelope Fitzgerald
Obsada:Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson, Hunter Tremayne,
Honor Kneafsey, James Lance, Frances Barber, Reg Wilson

Czytam To!:

5

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz