GÓRA

Tak spełnia się marzenia w Malowniczem

Wymarzony czasKiedyś wydawało mi się, że wszystkie z przedstawianych w powieściach popularnych dla kobiet utopijne wizje szczęśliwego życia na prowincji, nie są możliwe do zrealizowania. Teraz, kiedy obserwuję ludzi osiadających na wsi, jestem pewna, że kiedy tylko człowiek otoczony jest mądrymi i dobrymi ludźmi, może osiągnąć nawet najbardziej nierealne cele. Jak wciela się w życie takie pomysły, pokazuje Madeleine z „Malownicze. Wymarzony czas” Magdaleny Kordel.

Fanki powieści „Malownicze. Wymarzony dom” z pewnością z niecierpliwością czekały na kolejny tom opowieści o losach Magdy, która kupiła dom w Malowniczem, niewielkiej miejscowości znajdującej się u podnóża Sudetów. Dziewczyna z miasta, decydująca się na spędzenie życia na prowincji, zawsze budzi niemałe emocje. Jej plany też musiały wywołać sprzeciw rodziców, którzy oczekiwali na jej wyjazd do Paryża. Madeleine zdecydowała inaczej. Nie dość, że zamieszkała w starym domu, postanowiła też adoptować dwie dziewczynki o trudnej przeszłości. W „Malownicze. Wymarzony czas” Magda pomogła również koleżance ze studiów i jej córce, które były fizycznie i psychicznie maltretowane. Uczucia wzbudziło w niej także jeszcze jedno porzucone dziecko. W powieści zostało połączonych więc wiele trudnych biografii, co musiało przynieść kłopoty. To też sprawiło, że jest ona silnie poruszająca. Kobiety sięgając po taką literaturę, skrycie liczą na dużą dawkę emocji. Podobnie jak na ciekawe wątki miłosne, których i tu nie brakuje. Dzięki temu „Malownicze. Wymarzony czas” spełnia wszystkie oczekiwania swoich odbiorców.

Jest to jednak przede wszystkim powieść pocieszająca, pokazująca, że możliwe jest uporanie się nawet z największymi przeciwnościami losu. Potrzeba tylko pracy, wytrwałości, dobra i życzliwych ludzi, którzy są w stanie pomóc, kiedy potrzebne jest wsparcie. Życie Madeleine pokazuje, że człowiek zawsze zyskuje tyle, ile sam jest w stanie dać. Jeśli tylko komuś pomoże, wkrótce ktoś pomoże i jemu. Przekonuje również, że los, Magda mogłaby powiedzieć nawet Bóg – po rozmowach z proboszczem odnajdywała sens wiary w Niego – nie sprzyjają złym ludziom.

„Malownicze. Wymarzony czas” to książka, z którą spędza się miło popołudnie na hamaku, zaś po jej przeczytaniu, można uznać, że i w naszym życiu wszystko jeszcze dobrze się ułoży, a może nawet uda nam się spełnić marzenia, które dotąd uznawane były za nierealne. Magdalena Kordel pokazuje jak ważne są miłość, przyjaźń i rodzina. To bardzo przyjemna lektura, mimo że styka czytelnika z wielu trudnymi problemami.

Magdalena Kordel, Malownicze. Wymarzony czas, Znak, Kraków 2014. ISBN: 978-83-240-3126-9. 352 strony.

Zobacz, co o swojej książce mówi autorka:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!