GÓRA

Tak się uczy zachwytu nad światem!

10 razy 10Nawet jeśli Wasze dzieci nauczyły się już liczyć, musicie sięgnąć po „10 razy 10” Hervé Tulleta. Każdy rodzic zna już z pewnością książeczki tego autora. Wszystkie czegoś uczą, jednak przede wszystkim zachęcają do podejmowania najróżniejszych aktywności. Dzięki temu stymulowany jest rozwój najmłodszych. Podobnie jest z „10 razy 10”. To nie jest tylko książka, która uczy liczyć, to zachęta do twórczego myślenia, sprawiająca, że poznawanie cyfr można zamienić w pasjonującą opowieść.

Obserwując małe dzieci, które chcą coś policzyć, można się przekonać, że posługują się wszystkim, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Tak pomagają sobie w tej trudnej sztuce. Liczą na palcach, liczą zabawki i kredki. Hervé Tullet pokazuje im, że liczyć można wszystko i nauka cyferek może łączyć się z wieloma aktywnościami, jakie one podejmują. Liczyć można podczas układania klocków, rysowania oraz opowiadania czy czytania bajeczki.

„10 razy 10” staje się skarbnicą propozycji wielu różnych aktywności, które mogą towarzyszyć nauce cyfr. Autor zaproponował dzieciom liczenie palców, najdziwniejszych nawet części obrazków, kolorów, elementów świata przedstawionego opowiadanych baśni. Zaproponował też zgadywanki i pokazał, że nauka liczenia w zakresie dziesięciu to dopiero początek przygody z liczbami. Ponadto uzmysłowił on, że dzięki poznaniu tej trudnej sztuki, możliwe będzie zrozumienie świata oraz liczenie wszelkich jego części składowych.

„10 razy 10” pokazuje, jak ważne w naszym życiu jest liczenie. Dzięki temu, możemy przyglądać się światu i wskazywać z ilu elementów się składa. Hervé Tullet swoimi zabawnymi obrazkami pomaga dzieciom w nauce, ale też pokazuje im, jak można zachwycać się nad otaczającą je rzeczywistością, uzmysławiając, jak jest wspaniała i jak wiele możliwości nam oferuje. Nie wszystko jest dane naszemu poznaniu, ale wszystko można sobie namalować, dzięki czemu w każdym swoim czytelniku Hervé Tullet budzi artystę i bacznego obserwatora otaczającej go rzeczywistości.

Hervé Tullet, 10 razy 10, Babaryba, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Dix fois dix. ISBN: 978-83-62965-12-0. 128 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!