GÓRA

Tak rodzi się miłość

Heartstopper jest przede wszystkim opowieścią o poszukiwaniu miłości, przyjaźni i własnej tożsamości. To powieść graficzna, która jest uniwersalna. Może się w niej przejrzeć każdy młody człowiek, poszukujący uczucia i akceptacji. A rozterki towarzyszące Nickowi i Charliemu są podobne do naszych osobistych doświadczeń. Dlatego tak łatwo utożsamić się z bohaterami i ich pokochać.

Tom pierwszy ukazuje początki związku Nicka i Charliego. Kiedy bohaterowie trafiają na wspólne zajęcia, połączy ich więź, której nie będą potrafili nazwać. Pojawią się wątpliwości, pytania o własną tożsamość seksualną i strach przed hejtem. Ale ostatecznie Alice Oseman przynosi pocieszenie. Pokazuje, że zawsze można znaleźć takich ludzi, którzy pomogą w rozwiązaniu pojawiających się problemów. 

Heartstopper można czytać w sieci. A główni bohaterowie nie są zupełnie obcy czytelnikom. Alice Oseman zdradza, że pojawili się oni w jej debiutanckiej powieści YA Solitaire. I cóż. Chyba mogę napisać, że w książce tej tworzą udany, opiekuńczy związek. Liczymy na to także i my, czytelnicy Heartstopper. Dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne tomy tej powieści graficznej po polsku.

Doceniam w tym komiksie mądre, wspierające nastolatków, głosy dorosłych bohaterów, które nie pojawiają się często w powieściach młodzieżowych. Mamy więc głos akceptującej matki Nicholasa oraz pani Singh, wuefistki i trenerki, która walczy z dyskryminacją w drużynie rugby. Homofobiczne komentarze młodych bohaterów, znajomych Nicka i  Charliego nie są częste. Heartstopper nie jest opowieścią o traumie związanej z wyoutowaniem. Jest jak w życiu. Różnie, ale znajdziecie w tej opowieści też wiele wspierających i akceptujących postaci. 

Alice Oseman w swojej miękkiej kresce doskonale potrafi oddać uczucia bohaterów, ich wątpliwości, rozterki. Dzięki temu przeżywa się ten komiks wszystkimi zmysłami i kiedy trzeba, czuje się dreszcz na skórze, a serce zatrzymuje się, by zabić później dwukrotnie szybciej. Heartstopper jest o nas. Niezależnie, od tego ile mamy lat. Przeżywaliśmy lub przeżywamy w tej sekundzie to, co przeżywają Nick i Charlie. Dlatego kibicujemy chłopakom na początku ich związku i czekamy na ciąg dalszy historii. 

Szczegółowe informacje

Autor:Alice Oseman
Tytuł:Heartstopper. Tom 1
Tytuł oryginalny:Heartstopper: Volume One
Tłumaczenie:Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo:Jaguar
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2021
Ilustracje:Alice Oseman
ISBN:978-83-8266-007-4
Strony:288

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

  • Gosia

    Połączenie miłości i fantastyki zostało świetnie ujęte w książce”Herbata szczęścia” serdecznie polecam.

    Odpowiedz

Napisz komentarz