Tak powstaje nowe pokolenie moli książkowych
Nowe, powstające właśnie pokolenie moli książkowych, będzie charakteryzować się jednym doświadczeniem – czytaniem książek z serii „Czytam sobie”. Jest ona najlepszą z serii uczących dzieci czytać, z jaką się spotkałam. Te niewielkie książeczki są solidnie opracowane, tekst jest w nich precyzyjnie dopasowany do umiejętności małych odbiorców, ilustracje wykonane są przez znanych i wybitnych artystów oraz napisane zostały przez pisarzy przodujących w przestrzeni współczesnej literatury dziecięcej. Czy potrzebne są książce jeszcze inne atuty, by mogła zamienić naukę czytania w świetną zabawę?
Do poziomu pierwszego przynależą teksty, które przeznaczone są dla dzieci uczących się składać głoski w słowa. Książki te zawierają od 150 do 200 wyrazów. Charakteryzują się tym, że występują w nich krótkie zdania i bardzo duża czcionka, która zawsze ułatwia czytanie. W opowieściach znaleźć można też 23 podstawowe głoski, do tego zostały one ułożone tak, by ułatwić początkującym czytelnikom ćwiczenia głoskowania. Ten poziom serii reprezentuje prosta historia Wojciecha Widłaka „Marta i zagadkowy pojazd”. Została ona opowiedziana przez dziewczynkę, która odbyła podróż tajemniczym pojazdem, wykonanym przez jej wujka – znanego wynalazcę. Intrygująca przygoda z pewnością zmotywuje do jej dalszego poznawania. Zaś niewielka ilość tekstu umieszczonego na dole strony, nie zmęczy czytaniem. Nim dziecko przejdzie do kolejnej kartki, może też delektować się piękną, intrygującą ilustracją, wykonaną przez Ewę Poklewską-Koziełło. Wszystko to razem sprawia, że mali czytelnicy mogą poczuć, w jak ważnym działaniu uczestniczą. Po raz pierwszy mogą samodzielnie przeczytać niesamowitą opowieść, dookreśloną przez równie tajemnicze obrazki. To wielka sprawa! Dzięki „Marcie i zagadkowemu pojazdowi” dzieci będą świetnie się bawić, nauczą się czytać i przećwiczą głoskowanie, co ułatwią wyodrębnione w ramkach słowa podzielone na pojedyncze literaki.
Kiedy Wasze dzieci nauczą się już składać głoski w wyrazy, a wyrazy w zdania, możecie dać im do ręki książeczki z poziomu drugiego serii „Czytam sobie”. Teksty te zawierają od 800 do 900 wyrazów. Pojawiają się tutaj już dłuższe zdania, również złożone oraz elementy dialogu. Mamy tu także 23 podstawowe głoski oraz wprowadza się już spółgłoskę h. Na poziomie drugim dzieci uczą się zgłoskowania. Do tego poziomu zaliczyć można opowieść znanego pisarza, Zbigniewa Dmitrocy – „Parasol pana Pantalona”. Wraz z tytułowym bohaterem młodzi czytelnicy mogą odkrywać tajemnicę jednej z miejscowości, w której mieszkańcy „nabrali wody w usta”. Pan Pantalon, znany dziennikarz, pokaże też, jak trudna jest profesja, którą wykonuje. On jednak, jak przystało na profesjonalistę, nigdy nie załamuje się przeciwnościami losu, ma przecież przydatne narzędzie – tajemniczy parasol, który zawsze potrafi zebrać potrzebne informacje. Tutaj również ilustracje dominują nad tekstem. Wykonane zostały przez Mariannę Sztymę. Są kolorowe i podkreślające pozytywny nastrój panujący w opowiadanej historii. Do samego końca nie wiadomo, jaką tajemnicę chce rozwikłać pan Pantalon i jaką funkcję w książce odgrywa parasol, dlatego mali odbiorcy z dużym zainteresowaniem czytają kolejne strony tekstu. Nie zauważają nawet, kiedy się z nim samodzielnie uporają, ćwicząc przy tym naukę zgłoskowania, dzięki wyodrębnionym na każdej stronie słowom podzielonym na sylaby. Za pomocą „Parasola pana Pantalona” dzieci będą mogły oswajać się z poważniejszą literaturą, do jakiej wprowadza ich historia opowiedziana przez Zbigniewa Dmitrocę.
Poziom trzeci serii „Czytam sobie” jest przeznaczony dla odbiorców, którzy już potrafią czytać. Dzięki książkom zaliczanym do tego poziomu można przede wszystkim pogłębiać tę jakże trudną umiejętność. Teksty te są dłuższe, bo zawierają od 2500 do 2800 wyrazów. Używa się w nich wszystkich głosek, zdań złożonych oraz trudniejszych słów, które zostają wyjaśnione w słowniczku na końcu tomu. Dzięki temu dziecko nie tylko ćwiczy umiejętność czytania, bo także wzbogaca własne słownictwo. Przykładem takiego tekstu jest minipowieść Pawła Beręsewicza – „Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji”. Jak wskazuje podtytuł, kilkulatkowie będą mogli też dzięki niej poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Wiele jest tu bowiem informacji na temat tego, w jaki sposób powstały pierwsze samochody i jak wyglądały początki motoryzacji. To jest naprawdę bardzo interesująca opowieść, w której znaleźć można wiele ciekawostek. Zadbano też o to, by dzieci nie rozpraszały się i mogły skupić się na tekście, czując jednocześnie, że przychodzi im się już zetknąć z poważną literaturą. Tomek Kozłowski stworzył do „Człowieka z czerwoną chorągiewką” dyskretne, czarno-białe ilustracje, które podkreślają ogromną wagę czytanej książki. Choć trzeba też zauważyć, że czcionka jest nadal duża i na każdej stronie jest niewiele tekstu, by początkujący czytelnicy nie znudzili się nim szybko.
Na końcu każdego tomu z serii „Czytam sobie” dzieci znajdą też motywujące do obcowania z lekturą i zabawne naklejki. Można również sobie zafundować dyplom, będący ukoronowaniem przygody z książką, podkreślający samodzielność i umiejętności czytelnicze małego odbiorcy. Dyplomy można wycinać z tylnej okładki. W taki sposób dzieci przyzwyczajają się, że książka jest nie tylko dobrze napisana i opracowana zgodnie z potrzebami czytelnika, bo także może zawierać atrakcyjne dodatki.
Seria „Czytam sobie” posiada już wiele tytułów i nieustannie się rozrasta, sprawiając radość zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Nic tak nie motywuje ich do wspólnego czytania i uczenia się tej trudnej sztuki, jak teksty napisane przez cenionych autorów, dobrze rozumiejących dzieci, atrakcyjne w interesujące ilustracje znanych artystów-ilustratorów oraz w precyzyjny sposób dawkujące trudność czytanego tekstu, zgodnie z umiejętnościami odbiorców. Co zaś najważniejsze, wszystko to sprawia, że czytanie staje się nie przykrym obowiązkiem, a świetną zabawą, co zmotywuje najmłodszych do sięgania i po książki spoza serii „Czytam sobie”. Seria ta rozkochuje dzieci w literaturze. Dzięki niej więc powstaje nowe pokolenie moli książkowych.
Wejdźcie na stronę. Czeka tam na Was mnóstwo atrakcji: www.czytamsobie.pl
Wojciech Widłak, Marta i zagadkowy pojazd, Egmont Polska, Warszawa 2015. Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło. ISBN: 978-83-281-0492-1. 32 strony. Edukacyjny Egmont. Seria: Czytam sobie.
Zbigniew Dmitroca, Parasol pana Pantalona, Egmont Polska, Warszawa 2015. Ilustracje: Marianna Sztyma. ISBN: 978-83-237-7121-0. 48 strony. Edukacyjny Egmont. Seria: Czytam sobie.
Paweł Beręsewicz, Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji, Egmont Polska, Warszawa 2015. Ilustracje: Tomek Kozłowski. ISBN: 978-83-237-7127-2. 64 strony. Edukacyjny Egmont. Seria: Czytam sobie.