GÓRA

Tajemnice Willi Argo

„Ulysses Moore. Wrota czasu” Pierdomenica Baccalario to wciągająca powieść przygodowa dla młodzieży. Stanowi ona początek opowieści, której głównymi bohaterami stają się – Jason, Julia i Rick. Młodzi ludzie odkrywają tajemnice Willi Argo, wykazując się przy tym nie lada sprytem, odwagą i mądrością. Pikanterii historii dodaje fakt, że za ich plecami działają zawsze tajemnicze postacie, które choć mogłyby dzieciom pomóc, wystawiają je na ciężką próbę

Jason i Julia wraz ze swoimi rodzicami wprowadzili się do Willi Argo mieszczącej się w odludnym zakątku Kornwalii. Miejsce to przeraża, ale też fascynuje. Jest tu przecież tyle intrygujących zakamarków do przejrzenia. Pewnego dnia rodzice bohaterów wyjeżdżają. Rodzeństwem opiekować ma się ogrodnik Nestor. Jest to tajemniczy mężczyzna, który choć stroni od ludzi i bywa dla nich szorstki, zdaje się sprzyjać nowym lokatorom domu. Dzieci wraz ze swoim kolegą, Rickiem, postanawiają zwiedzić posiadłość. Szybko okazuje się, że kryje ona w sobie wiele tajemnic. Pośród nich wymienić trzeba drzwi, których zabroniono otwierać.

„Ulysses Moore. Wrota czasu” jest powieścią, w której nieustannie coś się dzieje. A zaznaczyć trzeba, że prawdziwą przygodę przeżyją bohaterowie dopiero w kolejnych częściach opowieści. W pierwszym tomie serii czytelnik poznaje główne postacie, niezwykle interesujące miejsca willi i najbliższej okolicy oraz bohaterów drugoplanowych – sprzyjających dzieciom i pragnących im przeszkodzić. W każdym rozdziale pojawia się nowa tajemnica, w każdym jest jakaś zagadka do rozwikłania. Nie ma tu miejsca na nudę. Jeśli więc na początku historii tak wiele się dzieje, trudno nawet wyobrazić sobie, co jeszcze spotka młodych bohaterów powieści.

Posiada ona jeszcze wiele innych walorów. Brak tu jakichkolwiek oczywistości. Trudno więc domyślać się, co będzie dalej. Czy Ulysses Moore naprawdę zmarł? Jakie zadanie spełnić ma Nestor? Jaką rolę w życiu dzieci odegra Obliwia Newton? Czym są tytułowe wrota czasu? Te pytania długo pozostają bez odpowiedzi, co zachęca do szybkiego czytania powieści. Interesujące zdają się być również nieustannie pojawiające się zagadki, tajemnicze miejsca, nowe zadania do rozwiązania. „Ulysses Moore. Wrota czasu” jest powieścią, która pochłania czytelnika i intryguje, ale też uczy logicznego myślenia oraz motywuje do sięgania po teksty historyczne i fantastyczne opowieści zawsze wtedy, gdy w życiu pojawiają się trudne do rozwikłania przeciwności.

Pierdomenico Baccalario w „Ulysses Moore. Wrota czasu” zaprosił młodego czytelnika do fascynującej przygody. Wraz z głównymi bohaterami książki będzie on musiał rozwikłać zagadkę Willi Argo, co doprowadzi go do jeszcze większej tajemnicy, której nie da się wyjaśnić za pomocą logicznego myślenia. „Ulysses Moore. Wrota czasu” to powieść, która nie pozwala się nudzić i wzburza w młodych czytelnikach chęć poznawania przeszłości otaczającej ich rzeczywistości.

Zachęcam do odwiedzania strony: www.ulyssesmoore.pl

Pierdomenico Baccalario, Ulysses Moore. Wrota czasu, Firma Księgarska Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012. Tytuł oryginalny: Ulysses Moore. La porta del tempo. Tłumaczka: Bożena Fabiani. ISBN 978-83-7770-627-5. 222 strony.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz