GÓRA

Szwedzi – najszczęśliwsze społeczeństwo w Europie!

SzwedziKatarzyna Molęda pisze, że jej książka jest niedoskonała i niepełna. Twierdzi, że tak musi być, kiedy chce się stworzyć jedną charakterystykę prawie dziesięciu milionów ludzi. Szwedzi. Ciepło na Północy to tekst, po przeczytaniu którego nie czuje się, by czegoś brakowało. Dzięki niemu poznałam jeden z najpełniejszych obrazów Szwecji, z jakim przyszło mi się dotychczas zetknąć.

Katarzyna Molęda była konsulem Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie. Jest dziennikarką, skandynawistką i mieszkanką Szwecji. To ciepła osoba, która zdaje się posiadać umiejętność zjednywania sobie ludzi, co też z pewnością pozwoliło jej na poznanie różnych typów osobowości, wejście do wielu mieszkań Szwedów i do ich prywatnych przestrzeni życia. To dalej przyczyniło się do napisania książki, która łączy w sobie różne historie, tworzące interesujący obraz Szwecji.

Szwedzi. Ciepło na Północy jest opowieścią, która czasem zdaje się być fikcją literacką, choć nią nie jest. Szwecja to kraj cieszący się najwyższym poziomem zaufania na świecie, opiekującym się swoimi obywatelami od narodzin człowieka do jego śmierci. Z punktu widzenia Polaka trudno jest uwierzyć w to, że Szwedzi nie posiadają w domu pralek. Szefowie zwykle są przyjaźnie nastawieni do pracowników i są otwarci na potrzeby oraz propozycje podwładnych. Wszyscy Szwedzi są ubezpieczeni i każda godzina ich pracy liczy się do emerytury. Oczywiście pojawia się też wiele trudności, jak choćby drogie mieszkania i utrzymanie samochodu, ale państwo opiekuje się swoimi obywatelami, daje im poczucie bezpieczeństwa na tyle, że są nawet skłonni do płacenia wysokich podatków. Aby pewne problemy było łatwiej zrozumieć polskiemu czytelnikowi, Katarzyna Molęda pokazuje je z perspektywy mieszkańca naszego kraju. Autorka świetnie opowiada. Jest gawędziarką, która nie boi się krytykować, ironizować, wychwalać i rozśmieszać. Dzięki temu czytamy opowieść o Szwecji, ale to człowiek, jej mieszkaniec, imigrant często przybywający z najdalszych zakątków świata, pochodzący z odmiennej przestrzeni kulturowej, jest tutaj centrum i punktem odniesienia opowiadanych historii.

Szwedzi. Ciepło na Północy przede wszystkim walczy ze stereotypami. To jest ciepły obraz Szwecji, z jej folklorem, wielokulturowością, różnorodnością zamkniętą w przestrzeni bardzo dla człowieka przyjaznej. Wszystko to razem sprawi, że Szwed nie będzie już kojarzył się z depresyjnym ponurakiem, ale ze szczęśliwym człowiekiem, który ogromnie ceni sobie niezależność i wolność innych ludzi.

Katarzyna Molęda, Szwedzi. Ciepło na Północy, Czarna Owca, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-8015-043-0. 352 strony.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz