GÓRA

Sztukoterapia w walce ze stresem

Art DecoKażdego dnia wyrzucałam do kosza mnóstwo małych karteczek, na których bazgrałam różne kształty, by w ten sposób się odstresować, zapomnieć na chwilę o deadline’ach i kłopotliwych zleceniach. To jest mój sposób na zatrzymanie się i przywrócenie równowagi. Dziś karteczki nie są mi już potrzebne. Mam „Art déco. 100 antystresowych kolorowanek” z niezwykłymi ilustracjami Eleny López.

Wydawnictwo Egmont – w ramach serii artystycznych Art Egmont i Sztukoterpia – oddało w nasze ręce odprężającą i przynoszącą przyjemność z tworzenia kolorowankę. Jeśli myślicie, że malowanki są tylko dla dzieci, mylicie się. Tę zdecydowanie trzeba polecić dorosłym odbiorcom. Dzięki niej zyskasz możliwość przypomnienia sobie istotnych dla XX wieku stylów artystycznych – art nouveau i art déco. Art nouveau to hołd złożony kształtom znanym z natury, organicznym formom, ornamentom i pięknu ludzkiego ciała. Art déco ukochało sobie geometrię, co miało być podkreśleniem magii zawartej w formach przemysłowych. Oba te style zostały w książce przemieszane. Biało-czarne szablony pozwalają zapoznać się z ich najistotniejszymi rozwiązaniami. Zaś ich wypełnienie zależeć będzie tylko i wyłącznie od ciebie.

„Art déco. 100 antystresowych kolorowanek” polecam całym rodzinom. Kładąc tę książkę na stole w kuchni lub w salonie, w miejscu, gdzie najczęściej wspólnie spędzacie czas, będziecie mieli możliwość wyładowania wszystkich negatywnych emocji. Skupienie zwłaszcza na drobnych detalach rysunków, umożliwi wam zatrzymanie się, odprężenie i wyrażenie emocji. Szybko przekonacie się – co też wskaże na przykład barwa obrazków – w jak wielkim napięciu żyjecie i jak wiele może wam dać chwila odpoczynku. Zbiór malowanek z ilustracjami Eleny López, może stać się również waszym pomocnikiem w motywowaniu się do twórczego myślenia i działania. Jeśli wykonujesz pracę umysłową, masz do zrobienia projekt artystyczny i brakuje ci weny, możesz nabrać do tych zadań dystansu i pozwolić sobie na pobudzenie mózgu poprzez pomalowanie choć fragmentu skrupulatnie opracowanego szablonu. Zaś piękne wydanie tej książki pozwoli uświadomić sobie, jak wartościowa jest to pozycja.

Fragment Art DecoDziś coraz częściej docenia się terapeutyczną funkcję książek. Nieustannie udowadnia się, że ich czytanie może przynieść odprężenie i zmotywować do podjęcia działań, które pozwolą na rozwiązanie istotnych problemów. W codziennym funkcjonowaniu niemal wszystkim przeszkadza stres. Dzięki serii książek „Sztukoterapia” można pomóc sobie w jego zwalczaniu. „Art déco. 100 antystresowych kolorowanek” pozwala na zatrzymanie się i nabranie dystansu do wszelkich z sytuacji trudnych, jakie pojawiają się w naszym życiu. Zbiór czarno-białych szablonów wykonanych przez Elenę López umożliwia obcowanie ze sztuką, podejmowanie aktywności artystycznej oraz motywuje do twórczego myślenia i działania. Wszystko to zaś pomoże sprawnie i efektywnie wykonać wszelkie z obowiązków zawodowych i osobistych.

Art déco. 100 antystresowych kolorowanek. Ilustracje: Elena López. Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Art Thérapie/Art Déco. 100 coloriages anti-stress. Seria Sztukoterpia. Seria Artystyczna. Art Egmont. Tłumaczenie: Zuzanna Naczyńska. ISBN: 978-281-0917-9. 128 stron.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!