GÓRA

Szkoła da się lubić!

lubieszkoleJeśli chcesz pomóc dziecku w przetrwaniu trudnego okresu adaptacyjnego w szkole, pokazać, jak zdobywa się prawdziwych przyjaciół i co trzeba robić, żeby być wzorowym uczniem, podrzuć mu lub przeczytaj z nim książkę z serii Wiem i potrafię – Lubię szkołę. Marcin Przewoźniak w zabawny sposób przekonuje, że w szkole nie zawsze jest łatwo, ale zawsze można pokonać wszystkie z pojawiających się problemów.

Lubię szkołę jest poradnikiem skierowanym przede wszystkim do uczniów na wczesnoszkolnym etapie nauczania. Marcin Przewoźniak dokonuje dokładnej analizy szkolnych lęków i wskazuje, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Po przeczytaniu Lubię szkołę, dzieci nie będą miały problemów z wyborem sąsiada do wspólnej ławki, uporają się ze swoją nieśmiałością, nie będą bały się uczniów ze starszych klas i nauczą się organizować sobie czas w świetlicy szkolnej. Do tego szkołę zaczną postrzegać jako miejsce, w którym znaleźć można prawdziwych przyjaciół, wiele się nauczyć i świetnie się bawić.

Marcin Przewoźniak zadbał przede wszystkim o to, by czytelnicy tej książki nauczyli się sami decydować, co jest dobre i złe. Podkreśla istotne wartości i szacunek, jaki powinno okazywać się drugiemu człowiekowi. Przekonuje, że dobra zabawa jest ważna, ale nigdy nie może prowadzić do krzywdzenia rówieśników czy niszczenia ich własności. Wiele miejsca poświęcono więc w książce radzeniu sobie z przemocą szkolną i z różnymi formami wykorzystywania dzieci przez ich kolegów. Marcin Przewoźniak tworzy zatem obraz szkoły, jako miejsca przyjaznego dla uczniów, przestrzeni dla nich atrakcyjnej i otwierającej przed nimi wiele nowych możliwości.

Lubię szkołę motywuje dzieci, aby zadbały o dobre relacje ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. Kiedy uda im się to wypracować, szybko przekonają się, że nie ma takich problemów szkolnych, z którymi nie można byłoby sobie poradzić. Marcin Przewoźniak pokazuje więc, że szkołę naprawdę można polubić.

Marcin Przewoźniak, Wiem i potrafię… Lubię szkołę, Centrum Edukacji Dziecięcej, Poznań 2016. Ilustracje: Olga Baszczak, Janusz Baszczak. Seria: Wiem i potrafię… ISBN: 978-83-271-1462-4. 48 stron. Grupa Wydawnicza Publicat.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz