GÓRA

Szkoda, że cała reszta jest na serio*. Anna Cieplak o młodzieży

Musi być czysto. Tak, żeby inni niczego nie podejrzewali. Żeby byli przekonani, że nic złego się nie dzieje, że jest pięknie, jak na Instagramie. Ma być czysto jest opowieścią o przyjaźni, która może pojawić się pomiędzy pochodzącymi z różnych środowisk osobami. To jest opowieść o rodzinach w kryzysie i o żyjących w nich młodych ludziach.

Anna Cieplak za tę książkę otrzymała wiele nagród, jak choćby Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki czy Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Autorkę nagrodzono, bo pokazała, że doskonale rozumie młodzież. Anna Cieplak w swojej pracy z młodymi ludźmi przysłuchuje się ich potrzebom i emocjom. Poznaje ich problemy i pragnienia. W Ma być czysto dowodzi, że swoją pracę wykonuje rzetelnie.

Powieść jest historią młodych ludzi, którzy żyją w różnych środowiskach. Jedni są bogaci, ale w ich domach brakuje miłości. Inni są biedni i muszą borykać się z problemami podobnymi, ale i z wieloma trudniejszymi do pokonania. Tym drugim nie daje się żadnych szans. Źle się ich traktuje, przydziela kuratorów, zamyka w ośrodkach. Niezależnie jednak od tego, skąd się pochodzi, pragnie się przyjaźni, miłości, akceptacji, słowa wsparcia. Ma być czysto to jest książka, która wzrusza i zasmuca, a czasem przeraża, bo opowiada o dorastających dziś młodych ludziach, o tym, jak ich życie staje się schizofrenicznym urojeniem, rozdwojeniem między tym, co rzeczywiste, a tym, co dzieje się w mediach społecznościowych. To jest jednak przede wszystkim piękna opowieść o przyjaźni, rodzinie, zwłaszcza tej w kryzysie, i o tym, jak nastolatkowie czasem wykazują się większą dojrzałością niż dorośli.

Ma być czysto jest książką, po którą powinna sięgnąć młodzież. Znajdzie w niej dobrze znane problemy, podobne do własnych – szkołę i rodzinę. To jest życie młodzieży znakomicie opisane i zdiagnozowane. Powoduje to, że po zamknięciu powieści, trzeba się zastanowić nad otaczającą rzeczywistością i kilka spraw przemyśleć, może zmienić. Ma być czysto powinni też przeczytać rodzice dorastających dzieci. Dzięki niej lepiej zrozumieją swoich najbliższych, poznają świat, w którym żyją i niebezpieczeństwa, na jakie są codziennie narażeni. Nie ma tu tematów tabu, nic nie zostało przemilczane. Ta książka wstrząsa, bo pokazuje, że dla wielu młodych ludzi życie na serio jest dziś bardzo trudne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Cieplak, Ma być czysto, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-65853-33-2. 265 strony.

* Fragment powieści: A. Cieplak, Ma być czysto, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017, s. 262.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz