GÓRA

Szczęście – wartość pożądana, ale czy możliwa do zdobycia?

Co z tym szczęściem?Na podstawie badań przeprowadzanych przez Gallup International, 63% polskich respondentów zadeklarowało zadowolenie z życia. Jak więc pokazują to przeprowadzane analizy, wielu Polaków jest szczęśliwych. Oni oraz ci, którzy szczęścia ciągle poszukują, powinni przeczytać „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce” Iwony Kucharewicz, żeby nauczyć się, jak lepiej funkcjonować i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, kiedy tylko pojawią się w ich życiu.

Iwona Kucharewicz jest przede wszystkim trenerką biznesu, ale też konsultantką i właścicielką firmy szkoleniowej Randori. W swojej książce „Co z tym szczęściem?” przybliżyła czytelnikom główne założenia psychologii pozytywnej, pokazując jednocześnie, jak osiągnięcia z przestrzeni tego nurtu naukowego można wykorzystać w codziennym życiu. Autorka przekonuje, że psychologię pozytywną trzeba traktować zwłaszcza jako profilaktykę dotyczącą samopoczucia człowieka i wzmacniania jego sił psychicznych. Wszystko to ma służyć temu, by pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu i radzeniu sobie z przeciwnościami losu, które mogą pojawić się na jego życiowej drodze.

Do podstawowych atutów książki „Co z tym szczęściem?” należy to, że autorka nie próbuje mamić czytelników prostymi i dostępnymi dla wszystkich sposobami osiągnięcia szczęścia. Wyraźnie przeciwstawia się tak zwanej „poppsychologii”, w ramach której przekonuje się, że wizualizacje i poszukiwanie w sobie tajemnej mocy doprowadzą do zrealizowania wszystkich naszych celów oraz oczekiwań. Iwona Kucharewicz wielokrotnie powtarza, że do szczęścia doprowadzić mogą nas jedynie własne decyzje i działania, a wszystko to w ramach ciężkiej pracy nad sobą samym. Nie mniej ważne zdaje się być przeciwstawienie się przekonaniu, że w kwestii szczęścia niewiele od nas zależy, bo na przykład wychowywaliśmy się w trudnych warunkach, bo mamy za sobą traumatyczne doświadczenia i nie potrafimy czerpać zadowolenia z życia. Na podstawie przeprowadzanych badań udowadnia się jednak, że niezależnie do genów i wychowania w około 50 procentach to od nas samych zależy, czy osiągniemy szczęście. Trzeba więc wziąć się do pracy i zawalczyć o powodzenie w życiu!

Iwona Kucharewicz przedstawia więc, czym jest psychologia pozytywna, podkreślając, że jest dziedziną naukową, której osiągnięcia opierają się na przeprowadzonych badaniach. Następnie obala mity dotyczące szczęścia. W dalszej kolejności omawia pięć filarów dobrego życia. Uczy to życie poprawiać i zmieniać nastawienie do niego. Pokazuje, jak je akceptować i się rozwijać oraz na czym budować swoją siłę. Ważną częścią „Co z tym szczęściem?” staje się rozdział, w którym osiągnięcia psychologii pozytywnej zostają przeniesione w przestrzeń życia zawodowego, gdzie znaleźć można liczne wskazówki dla pracowników i menedżerów dbających o szczęście własne i swoich podwładnych. Podkreślam jednak, że nie znajdziecie w tej książce cudownych sposobów na osiąganie zadowolenia z życia, ale motywację do ciężkiej pracy nad samym sobą. Służą temu też liczne ćwiczenia, jakie pojawiają się w tekście.

Sięgając po książkę „Co z tym szczęściem?”, musisz pamiętać, że w około 50 procentach od ciebie zależy, czy uda ci sią osiągnąć zadowolenie z życia. Nie jest to zadanie łatwe. Żeby je zrealizować, trzeba przede wszystkim nauczyć się sprawnie funkcjonować we współczesnym świecie i radzić sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Takie umiejętności można zdobyć dzięki psychologii pozytywnej.

Iwona Kucharewicz, Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce, Edgard, Warszawa 2015. Seria wydawnicza: Samo Sedno. ISBN: 978-83-7788-546-8. 215 stron.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz