GÓRA

Sylvia Bishop pisze dla dzieci

Sylvia Bishop jest wytrawną czytelniczką książek, ale też nie mniej wymagającą pisarką i aktorką komediową. Mieszka w Londynie i codziennie znajduje coś ciekawego, co może umieścić w swoich książkach. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się dotąd cztery jej powieści. Dla starszych czytelników historie detektywistyczne, dla młodszych - piękne, wzruszające opowieści o zwierzętach, przyjaźni i miłości.

Sylvia Bishop pisze powieści dla starszych i młodszych dzieci. W czytaną opowieść wciąga intrygującą historią, ale też skomplikowanymi bohaterami. Nie zawsze postacie są tymi, którymi wydają się być na początku książki. Tajemnica nocnego pociągu oraz Panna Jones i Książkowe Emporium to tytuły, które czytać powinni starsi czytelnicy (9+). Znajdą w nich zagadkę detektywistyczną do rozwiązania i przygodę, której się nie zapomina. Słoń Eriki oraz Morze opowieści można czytać od szóstego roku życia. To są poruszające, rodzinne historie, które uczą empatii wobec ludzi i zwierząt.

Morze opowieści będziecie chcieli zabrać na letni urlop. Albo przeczytacie je, kiedy będziecie przypominać sobie o wakacjach. To historia Ani, jej dziadka i jego przyjaciół. Pamiątki, które gromadzi dziadek, motywują do wspominania przeszłości. A każda z opowiadanych historii, składa się na opowieść rodzinną dziewczynki. Do tego dołączyć trzeba wyprawy bohaterów do malowniczej zatoczki i sugestywne, szumiące wręcz morskimi falami, ilustracje Paddy Donnelly. Sylvia Bishop pokazuje, jak istotnymi wartościami w życiu człowieka są rodzina i przyjaźń. Morze opowieści wzrusza i oczarowuje czytelników w każdym wieku.

Czytelników poruszą też z pewnością losy Eriki i jej przyjaciela słonia. Główną bohaterką tej opowieści jest dziewczynka, która cierpi z powodu samotności. Mieszka z wujkiem, znanym ornitologiem, który wyruszył w kolejną ekspedycję naukową. Nagle przed domem dziewczynki pojawia się słoń. Czy dziecko może samotnie hodować tak duże zwierzę? Słoń Eriki to opowieść o rodzącym się przywiązaniu i przyjaźni, która jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności. Ale to także historia o tym, że nie zawsze ludzie są tymi, za których się podają. 

Sylvia Bishop napisała też znakomitą powieść dla książkoholików. Znajda Jones jest bohaterką, która nie umie czytać. Co szczególnie zaskakujące, jako mała dziewczynka została porzucona w księgarni. Ktoś odkryje jej tajemnicę, ale nim to nastąpi, Jonesowie staną się właścicielami jednej z największych na świecie księgarni – niesamowitego Książkowego Emporium Montgomery’ego! Panna Jones i Książkowe Emporium to historia, która pokazuje młodym czytelnikom, jak wspaniałą zabawą może być czytanie książek i rozwiązywanie detektywistycznych zagadek.

Starsi wielbiciele prozy Sylvii Bishop mogą czytać powieść detektywistyczną, pełną skomplikowanych, trudnych do scharakteryzowania postaci. Max wraz z siostrą Margueritą wybierają się w podróż do Stambułu. Tytułowym, tajemniczym pociągiem przemierzają całą Europę. Po drodze muszą dowiedzieć się, kto ukradł drogocenny diament. A wszystko wskazuje na to, że trop prowadzi do bogatej ciotki Max – Elodie. Tajemnica nocnego pociągu nie pozwala się nudzić na żadnym etapie opowiadanej historii. I co najistotniejsze, zaskoczy każdego czytelnika.

Sylvia Bishop w swoim powieściach bawi małych czytelników i zadziwia ich intrygującymi historiami. Co bardzo ważne, uczy empatii, przypomina, jak istotne są przyjaźń, miłość i rodzina. Nie pozwala także zapomnieć o zwierzętach. Będziecie chcieli przeczytać te powieści. 

Szczegółowe informacje

Autor:Sylvia Bishop
Tytuł:Morze opowieści
Tytuł oryginalny:A Sea of Stories
Wydawnictwo:Wilga
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Paddy Donnelly
Tłumaczenie:Ewa Kleszcz
ISBN:978-83-280-6817-9
Strony:96
Autor:Sylvia Bishop
Tytuł:Tajemnica nocnego pociągu
Tytuł oryginalny:The Secret of the Night Train
Wydawnictwo:Zielona Sowa
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2018
Ilustracje:Marco Guadalupi
Tłumaczenie:Barbara Górecka
ISBN:978-83-8073-963-5
Strony:304
Autor:Sylvia Bishop
Tytuł:Słoń Eriki
Tytuł oryginalny:Erica’s Elephant
Wydawnictwo:Zielona Sowa
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2018
Ilustracje:Ashley King
Tłumaczenie:Barbara Górecka
ISBN:978-83-8073-670-2
Strony:174
Autor:Sylvia Bishop
Tytuł:Panna Jones i Książkowe Emporium
Tytuł oryginalny:The Booksshop Girl
Wydawnictwo:Zielona Sowa
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2018
Ilustracje:Ashley King
Tłumaczenie:Patryk Gołębiowski
ISBN:978-83-8073-664-1
Strony:240

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz