GÓRA

Świat zwierząt jakiego nie znacie! – Recenzja

Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata autorki o egzotycznie brzmiącym nazwisku – Bibi Dumon Tak, jest pozycją, którą polecam każdemu dziecku, rozpoczynającemu naukę szkolną. Sądzę także, że i rodzice będą zaciekawieni tą lekturą. Z pewnością nie odłożycie tej książki na półkę, przed przeczytaniem jej do samego końca.

Autorką książki jest pisarka i dziennikarka holenderska, która stworzyła już kilka książek dla dzieci i młodzieży i która za swe dzieła wielokrotnie była nagradzana. Także Zwierzaki cudaki otrzymały nagrodę literacką Zilveren Griffel – Srebrne Pióro. Te informacje możecie jednak znaleźć na ostatniej stronie okładki książki, więc nie będę ich tu w tym miejscu rozwijać. Chciałabym przede wszystkim zachęcić czytelników małych i dużych, interesujących się życiem zwierząt oraz tych, którzy uważają, że świat fauny jest nudny, do przeczytania tych niezwykłych tekstów. Otóż, Bibi Dumon Tak zaskoczyła wszystkich, opisując najbardziej dziwaczne zwierzęta i ich jeszcze bardziej dziwne zachowania. Sięgając po Zwierzaki cudaki przekonacie się, co ma wspólnego altannik z niebieską szczoteczką do zębów, dlaczego dzioborożec wielki zamurowuje swoją żonę w dziupli, czy zagraża nam plaga wampirów, co wspólnego mają niektóre jaszczurki z Jezusem Chrystusem, czy rybiki mogą zagrażać naszym książkom, co wspólnego ma chomik mandżurski z wyspecjalizowanym położnikiem. To nie wszystkie ciekawostki, które przedstawiła autorka w Zwierzakach cudakach. Jestem przekonana, że czytając tę książkę, będziecie śmiać się do łez, a dzieci, które te historyjki poznały, będą zachwycać swoich rówieśników niesamowitymi historiami o najdziwniejszych zwierzętach świata.

Czytanie Zwierzaków cudaków przez dzieci i ich rodziców może być doskonałą zabawą, kiedy otoczymy się albumami przedstawiającymi zwierzęta, kiedy zasiądziemy do komputera, pokazując zdjęcia dziwnych zwierząt opisywanych w książce. Pojawiające się w Zwierzakach cudakach ascetyczne ilustracje Fleur van der Weel, stają się z kolei motywem do tworzenia własnych zwierzaków-cudaków, nazywania ich i wymyślania im specyficznych tylko dla nich właściwości. Zwierzaki cudaki przy odrobinie zaangażowania ze strony dorosłych, stają się lepsze od zabawki interaktywnej, ponieważ mogą stać się motywem do dyskusji na temat tajemnic fauny i flory oraz zachętą do poszukiwania nowych ciekawostek dotyczących życia innych jeszcze zwierząt. Książka Bibi Dumon Tak jest chyba jednym z ważniejszych zbiorów tekstów o zwierzętach, które sprawiają, że czytelnicy naprawdę zaczynają interesować się zadziwiającym światem przyrody.

Szczegółowe informacje

Autor:Bibi Dumon Tak
Tytuł:Zwierzaki cudaki
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2011
Ilustracje:Fleur van der Weel
Tłumaczenie:Jadwiga Jędryas
ISBN:978-83-8150-061-6
Strony:88

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz