GÓRA

Świat Przyjazny Dziecku!

Jak wyobrażacie sobie świat przyjazny dzieciom? W moich wyobrażeniach jest on wypełniony dobrymi ludźmi, ale też znakomitą literaturą i przedmiotami, które bawią oraz wpływają pozytywnie na rozwój najmłodszych. Dobro dziecka stanowi priorytet działań Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Zbiera on wokół siebie wybitnych specjalistów, którzy w ramach konkursu Świat Przyjazny Dziecku pomagają w wyborze najlepszych produktów przeznaczonych dla małych odbiorców. XXI edycja konkursu ruszyła już 1 czerwca. Bardzo cieszę się, że jedną z kategorii konkursowych są książki.

Głównym celem konkursu jest promocja produktów, które w znaczący sposób wpływają pozytywnie na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka. Komitet Ochrony Praw Dziecka chce w ten sposób nagrodzić najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty przeznaczone dla dzieci. Oprócz książek do konkursu można było zgaszać pisma dla dzieci, filmy, płyty z muzyką dla najmłodszych, programy edukacyjne, radiowe i telewizyjne, filmy, spektakle, inicjatywy oraz wydarzenia kulturalne. W konkursie znaleźć mogły się również produkty z kategorii – zabawki, gry, edukacja, miejsca przyjazne dzieciom, dom, odzież, internet, pomoce i wyposażenia edukacyjne, psychomotoryczne wspieranie rozwoju oraz w kategorii nastolatki w trudnych czasach.

Do kapituły jury konkursu należą: Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Katarzyna Kubacka-Seweryn, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Andrzej Seweryn, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, Dorota Zawadzka.

Laureaci zyskują między innymi możliwość umieszczania na swoich produktach naklejki z logotypami Komitetu Ochrony Praw Dziecka i konkursu. Taka naklejka daje wyraźny znak małym i dorosłym odbiorcom, że produkt, po który sięgają, jest przyjazny dzieciom. Swoje zgłoszenia można było składać do 12 grudnia. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które pojawią się w połowie przyszłego roku.

Wśród patronów medialnych konkursu w tym roku znalazło się również Czytam to!

Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach, które są organizowane przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Informacje o działaniach KOPD znajdziecie na stronie www.swiatprzyjaznydziecku.pl i www.kopd.pl

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz