GÓRA

„…świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały”.

ZebraObserwując dzieci w zerówce mojej córki, zauważyłam, że biedniejsze przedszkolaki są dyskryminowane i wyśmiewane. Wydawało mi się, że w czasach, kiedy tak wiele mówi się o tolerancji i równości, sytuacje, kiedy jedno dziecko nie chce bawić się z innym, bo jest ono gorzej ubrane, nie powinny mieć miejsca. Są one jednak powszechnie spotykane. Wiem, że wiele zależy tutaj od rodziców. To oni uczą tolerancji lub nienawiści do drugiego człowieka. Dlatego taka książka jak „Zebra” Ifi Ude jest bardzo potrzebna. Przedstawia się w niej wzruszającą historię, a przy okazji czytelnicy dowiadują się, jak bardzo może ranić odrzucenie z powodu odmienności.

„Zebra” jest debiutem literackim Ifi Ude, która pochodzi z Nigerii i mieszka na stałe w Polsce. Jest przede wszystkim wokalistką, producentką i autorką muzyki oraz tekstów. Koniecznie musicie posłuchać jej utworów. Są elektryzujące i emocjonujące. Będą stanowić tło do czytanej historii, która zachwyca szatą graficzną, doskonale oddającą oryginalny styl artystki. Ilustratorką „Zebry” jest Nežka Šatkov. Na jej stronie możecie obejrzeć piękne ilustracje wykonane do tej książki. Jeśli więc połączycie takie artystyczne wrażliwości i ważną tematykę, możecie być pewni, że czytając „Zebrę”, obcujecie z naprawdę dobrą literaturą.

Główną bohaterką tej opowieści jest tytułowa zebra, która jest dzieckiem koni – czarnego ojca i białej matki. Była inna od pozostałych zwierząt w stadzie, dlatego też ją wyśmiewano. Żadne źrebię nie chciało się z nią bawić. Mała zebra nieustannie płakała i była smutna z powodu doświadczanej dyskryminacji. Pewnego dnia ojciec opowiedział jej wzruszającą historię, która pozwoliła zrozumieć małej bohaterce, jak wielką wartość ma odmienność. W jej życiu wiele się zmieniło, ale nie zawsze dzieje się tak w rzeczywistości.

„Zebra” jest książką, która powinna być lekturą obowiązkową wszystkich dzieci. Uczy empatii, bo pozwala zrozumieć, jak czuje się człowiek wykluczany ze społeczności, w której żyje. Ifi Ude uzmysławia, że odmienność nie jest wadą, ale zaletą i ogromną wartością, bo pozwala człowiekowi na podkreślenie oryginalności. „Zebrę” można też wykorzystać w ramach biblioterapii i wszelkich innych zajęć socjoterapeutycznych. To książka wywołująca silne emocje, o czym przekonałam się, czytając ją mojej córce.

„Zebra” to wzruszająca opowieść, która uczy tolerancji i empatii. Ifi Ude we właściwym dla siebie stylu uzmysłowiła czytelnikowi, jak wielką wartość ma inność. Bo przecież „świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały”*.

Ifi Ude, Zebra, Poławiacze Pereł, Warszawa 2013. Ilustracje: Nežka Šatkov. Seria: ½ +½=∞ISBN: 978-83-937988-0-3. 24 strony. 

* fragment książki ze strony 11.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!