GÓRA

Straciłam Buddy’ego…

Walczyłam o Patricka„Walczyłam o Patricka. Opowieść o miłości i życiu po stracie” to książka, o której jest bardzo trudno pisać. Jej czytanie wzrusza. Lisa Niemi Swayze sięga do najgłębiej skrywanych emocji czytelnika, wydobywa je, zasmucając i raniąc. Szczególnie mocno jej tekst poruszy tych, którzy doświadczyli śmiertelnej choroby najbliższych osób. Będą musieli zmierzyć się ze swoim cierpieniem raz jeszcze. Z pewnością nie każdy będzie w stanie przejść przez tę historię.

Patrick Swayze był jednym z najpopularniejszych aktorów amerykańskich. Widzowie na całym świecie znają „Dirty dancing”. Dla wielu jest to film kultowy, jedna z piękniejszych opowieści o miłości. O takiej miłości opowiada też Lisa Niemi Swayze w swojej książce. „Walczyłam o Patricka…” jest hołdem złożonym ukochanemu. Jest opowieścią o upadkach i wzlotach, o słabościach i ogromnej sile pozwalającej na podjęcie walki z chorobą. Rak trzustki jest nieuleczalny. Diagnoza jaką otrzymał aktor była jak wyrok. Ale on i jego żona postanowili się nie poddawać. Nazywali się optymistycznymi realistami. Nie załamywali się i nie popadali w euforię, kiedy wyniki pokazywały chwilową poprawę stanu zdrowia Buddy’ego, jak nazywała Patricka Lisa. Twierdziła: „Tak to należy robić. Lecieć przez chmurę”*. Nie było innego wyjścia. Trzeba było zebrać wszystkie siły i radzić sobie z rakiem.

„Walczyłam o Patricka…” jest książką, którą powinni przeczytać przede wszystkim fani aktora. Jest ona opowieścią bardzo osobistą, przepełnioną emocjami, jest świadectwem wielkiej miłości, która wystawiana była na największe próby. Dzięki temu wyznaniu dowiedzieć można się, co czują ludzie, którzy cierpią z powodu choroby i straty, a przy tym muszą się zmagać z paparazzi i kłamstwami publikowanymi w mediach. Dzięki „Walczyłam o Patricka…” można poznać prawdę o tym, co działo się w życiu państwa Swayze, kiedy u Patricka zdiagnozowano raka. Jest to tekst wymierzony w doniesienia tabloidów, które przynosiły jeszcze więcej cierpienia, a niekiedy odbierały siłę do walki o własne życie. Lisa Niemi Swayze starała się na wszelkie z możliwych sposobów utrzymać męża przy życiu, podporządkowując się jego chorobie. Teraz musi sobie radzić ze stratą, która – jak sama twierdzi – sprawiła, że jest już innym człowiekiem.

Książka Lisy Niemi Swayze jest przede wszystkim autentyczna. Widać to w jej języku. Jest on bardzo emocjonalny, czasem patetyczny, innym zaś razem prosty, przypominający napisaną w roztargnieniu notatkę. Trzeba też wspomnieć, że w toku narracji pojawiają się wyodrębnione graficznie fragmenty zapisków, jakie tworzyła kobieta w ważnych momentach życia. Wszystko to jednak staje się atutem książki. To pokazuje jak bardzo jest prawdziwa i ile kosztowało autorkę jej napisanie.

„Walczyłam o Patricka…” jest opowieścią trudną, bo wywołującą najsilniejsze emocje. Jej autem jest jednak przede wszystkim autentyczność. Jeśli pragnie się poznać prawdę o życiu Patricka Swayze, trzeba sięgnąć po tę książkę. Świadectwo Lisy Niemi Swayze jest ponadto hołdem złożonym ukochanemu mężczyźnie przez kobietę, która straciła miłość swojego życia, Buddy’ego…

Lisa Niemi Swayze, Walczyłam o Patricka. Opowieść o miłości i życiu po stracie, Świat Książki, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Worth Fighting For: Love, Loss and Moving Forward. Tłumacz: Grażyna Górska, Dorota Pomadowska. ISBN: 978-83-7943-271-4. 360 stron.

* L. N. Swayze, Walczyłam o Patricka. Opowieść o miłości i życiu po stracie, Świat Książki, Warszawa 2014, s. 177.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!