GÓRA

Sto nóg stonogi Fruzi Agnieszki Horubały Najlepszą Książką dla Dzieci 2015!

Agnieszka Horubała odebrała statuetką Najlepszej Książki dla Dzieci oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w niedzielę na Gali kończącej Festiwal Literatury dla Dzieci we Wrocławiu.

Wydane przez Dwie Siostry Sto nóg stonogi Fruzi z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej to wesoła i ciepła historia dla najmłodszych o zaradnej stonodze i innych mieszkańcach owadziego świata. O zwycięstwie książki zadecydowały głosy czytelników, którzy na stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci głosowali do 23 maja 2016.

Gala Najlepszej Książki dla Dzieci 2015 (która w tym roku odbyła się w konwencji Oscarów) była ostatnim wydarzeniem Festiwalu Literatury dla Dzieci we Wrocławiu. Ponad 3000 dzieci uczestniczyło w trzydziestu wydarzeniach, między innymi spotkaniach z gwiazdami literatury dziecięcej – Brandonem Mullem (Baśniobór) i Martiem Widmarkiem (serie Biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz Nelly Rapp), a także Ewą Chotomską, Barbarą Gawryluk, czy Grzegorzem Kasdepke. Nie brakowało również warsztatów plastycznych m.in. z Grażką Lange, Marianną Oklejak czy autorem książki Pszczoły Piotrem Sochą. W programie znalazła się również gra miejska, spektakle teatralne, a Ostry Dyżur Literacki przepisywał książkowe kuracje na receptę.

Festiwalowe dni kończyły się czytankami przed zachodem słońca, których tegorocznym motywem przewodnim było hasło zagubione – znalezione. Co wieczór dzieci spotykały się w innym miejscu. Były to Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz Muzeum Archeologicznym w Arsenale Miejskim. W rolę czytających wcielili się: Prezydent Rafał Dutkiewicz, aktorki Anna Bajer i Ewa Skibińska, Robert Makłowicz oraz autorzy kryminałów: Mariusz Czubaj, Katarzyna Kwiatkowska, Jakub Szamałek i Marcin Wroński.
Natomiast jeszcze do 30 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza można oglądać jubileuszową wystawę nagrody Bologna Ragazzi pn. Artists and Masterpieces of Illustration, curated by Bologna Children’s Book Fair/Bologna Fiere – Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat, której inauguracja otworzyła Festiwal Literatury dla Dzieci we Wrocławiu.

Wstęp wolny.

Festiwal Literatury dla Dzieci we Wrocławiu odbywał się w dniach 31 maja – 5 czerwca 2016 pod honorowym patronatem Prezydenta Rafała Dutkiewicza. Był częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Kolejne (i zarazem ostatnie) festiwalowe miasto na tegorocznej mapie Festiwalu Literatury dla Dzieci, to Kraków. Festiwal rozpocznie się tam 6 czerwca.

Więcej informacji!

Autorzy zdjęć: Paulina Augustyniak i Mateusz Starowicz

fot_Paulina_Augustynkiewicz

fot_mateusz_starowicz

robet_maklowicz_fot_mateusz_starowicz

***

stoAgnieszka Horubała, Sto nóg stonogi Fruzi, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015. Ilustracje: Zosia Dzierżawska. ISBN 978-83-63696-74-0. 60 stron.

Wesoła i ciepła historia dla najmłodszych o zaradnej stonodze i innych mieszkańcach owadziego świata.

Fruzia ma kłopot: wybiera się w góry, a jej mocno znoszone obuwie zupełnie nie nadaje się do wspinaczki. Czas się na zakupy! Tylko gdzie znaleźć sklep, w którym można dostać aż pięćdziesiąt par takich samych butów w jednym rozmiarze?

Przyjazny maluchom, łatwy w odbiorze tekst dopełniają pogodne bajkowe ilustracje.

Wszystko to razem tworzy uroczą całość!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz