GÓRA

Spóźniłem się do szkoły, bo… moja wyobraźnia nie ma granic!

Spóźniłem się do szkoły, bo...Czy powinieneś spóźniać się do szkoły? Nie powinieneś. Mam jednak wrażenie, że wszystkie przeciwności losu, jakie dotykają człowieka, pojawiają się rano. Wystarczy, że wyłączysz budzik i przyłożysz głowę do poduszki, czas zaczyna przyspieszać i nie wstajesz za pięć minut – jak ci się wydawało – ale za pół godziny. A później… Totalna katastrofa! Mleko kipi, wyłączają prąd, nie można znaleźć czystych skarpetek, spodnie gdzieś złośliwie się ukrywają, a tu jeszcze trzeba spakować plecak. Najgorzej jest, kiedy nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś wczoraj o pracy domowej. Później stoicie w korku i przez pół godziny szukacie wolnego miejsca na parkingu. Nie ma możliwości, żeby pojawić się w szkole na czas.

Jakie niewiarygodne przygody spotykają ucznia, który pragnie odrobić pracę domową, już wiesz z książki „Nie odrobiłem lekcji, bo…”. Davide Cali i Benjamin Chaud w „Spóźniłem się do szkoły, bo…” postanowili w taki sam sposób pokazać, co może się wydarzyć, kiedy ktoś bardzo stara się zdążyć do szkoły na czas. Nie zawsze jednak można być punktualnym. Nie jest to możliwe, kiedy na drodze ucznia stają ninja, kiedy musi on stoczyć walkę z cudaczną kluchą, albo zostaje wezwany przez prezydenta. Jeśli opowie o tym nauczycielowi, może on uznać, że są to tylko wymówki.

„Spóźniłem się do szkoły, bo…” traktować trzeba jako zabawną i przewrotną grę, która motywuje dzieci do tworzenia własnych opowieści. Nim sięgnie się po tę książkę, warto poprosić małych odbiorców, by postarali się wymyślić najbardziej niewiarygodne przyczyny spóźniania się do szkoły. Zdziwicie się, jak mają bujną wyobraźnię. Davide Cali i Benjamin Chaud dobrze wiedzą, co są w stanie wyobrazić sobie czytelnicy i jak nierzeczywiste historie mogą opowiedzieć. Zabawny i abstrakcyjny tekst, zdominowany przez równie abstrakcyjne ilustracje, doskonale odzwierciedla obrazy ukryte w dziecięcej wyobraźni.

„Spóźniłem się do szkoły, bo…” jest więc gwarantem doskonałej zabawy i pretekstem do tworzenia własnych, jak najbardziej niewiarygodnych opowieści. Davide Cali i Benjamin Chaud podsunęli też dzieciom kilka nowych usprawiedliwień ich spóźniania się do szkoły. Drodzy rodzice i nauczyciele, warto więc, byście i wy przeczytali tę książkę!

Spóźniłem fragment

Spóźniłem się do szkoły, bo…, Dwie Siostry, Warszawa 2015. Tekst: Davide Cali. Ilustracje: Benjamin Chaud. Tytuł oryginalny: A Funny Thing Happened on the Way to School... Tłumacz: Jadwiga Jędryas. ISBN 978-83-63696-59-7. 36 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz