GÓRA

Spotkanie z Remigiuszem Grzelą

Spotkanie Remigiusz GrzelaDom Wydawniczy PWN oraz Moda na Czytanie w Domu Braci Jabłkowskich serdecznie zapraszają na premierę książki „Wybór Ireny”. O historii niezwykłej kobiety – Ireny Gelblum/Waniewicz/Conti di Mauro będą rozmawiali Autor książki – Remigiusz Grzela, córka tytułowej Ireny – Janka Kaempfer Louis oraz przyjaciółka bohaterki książki – Irena Rybczyńska-Holland. Spotkanie zilustrują fragmenty książki w interpretacji Olgierda Łukaszewicza. Gospodarzem spotkania będzie Jerzy Kisielewski.

Grzela Remigiusz, Wybór Ireny, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2014. ISBN: 978-83-7705-539-7. 320 stron.

Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą, a prawda z roku na rok coraz bardziej się kamufluje. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę o sobie. Czas mija, świadkowie odchodzą, fakty gubią się, a to, co zostaje, to fragmenty opowieści.

Ta książka jest opowiadaniem o braku miłości, zemście i nieistnieniu, ale przede wszystkim o fascynującej kobiecie, której życie było pełne fikcji, tajemnic i mitów. Choć była w nim też prawda. To ona łączyła Irenę z ludźmi, którzy znali ją od początku: Antkiem Cukiermanem, Cywią Lubetkin, Kazikiem Ratajzerem, Markiem Edelmanem, Aliną Margolis. Ta brawurowa łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka powstania warszawskiego, bez wątpienia bohaterka, zdecydowała się wymazać siebie – swój wojenny los, swoje pochodzenie – ze wspomnień i z książek historycznych. Wybrała nieistnienie. Zmieniła rok urodzenia, narodowość, poglądy, a nawet głos. Nie rozpoznawała prawie nikogo z dawnych przyjaciół. Była Ireną Gelblum, Ireną Waniewicz a w końcu stała się włoską poetką Ireną Conti. Grała ją perfekcyjnie, przez całą dobę. Przez całe lata.

Dołącz do spotkania!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!