GÓRA

Spotkanie z Jakubem Małeckim w Grodzisku Mazowieckim!

Wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki zapraszam na spotkanie z Jakubem Małeckim, autorem m.in.: Dżozefa, Dygotu, Śladów czy Rdzy. Spotkanie prowadzić będę w Pawilonie Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Spotkanie odbędzie się podczas Pikniku Literackiego, który zaplanowaliśmy w ramach Tygodnia Bibliotek w Pawilonie Kultury, przy ul. Westfala 3.

12 maja (sobota), godz. 15.00.

WSTĘP WOLNY!

Zapraszamy! Przybywajcie z dobrymi nastrojami i piknikowymi koszami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie doskonale zbiegło nam się z premierą powieści Dżozefa, do czytania której bardzo Was zachęcam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dresiarz Grzegorz, biznesmen Kurz, stary Maruda i ten Czwarty. Doborowe towarzystwo w jednej sali szpitalnej. Ich historia byłaby jednak zupełnie inna, gdyby nie włączył się w nią jeszcze ktoś: Joseph Conrad. Jego obecność zmienia tutaj wszystko.

Grzesiek Bednar zostaje napadnięty na warszawskiej Pradze i trafia do szpitala ze złamanym nosem. Tu poznaje trzech mężczyzn, z którymi wyruszy do swoistego jądra ciemności: pięćdziesięcioletniego biznesmena, wiecznego malkontenta oraz Czwartego – wielbiciela prozy Josepha Conrada. To właśnie ten czwarty, Stanisław Baryłczak, stanie się przyczyną kłopotów. Majacząc, skłania Grzegorza do spisania swojej ostatniej powieści. Opowiada o małym Stasiu powołującym do życia kozła z drewna, który staje się jego towarzyszem i przekleństwem.

Opowieść Czwartego z każdym dniem jest bardziej mroczna, a przestrzeń, w której przebywają mężczyźni, zaczyna się kurczyć. Sale znikają, a ściany zaczynają się do siebie zbliżać – wszystko to potęguje lęki bohaterów i wzmaga niepokój narastający w czytelniku.

Mocna, wyrazista proza spod znaku realizmu magicznego, a równocześnie niepozbawiona humoru i satyry. Gdy dodamy do tego wrażliwość językową autora, otrzymamy świetną prozę ze znakiem jakości Jakuba Małeckiego.

Dżozef w nowej odsłonie. Poprawiona wersja powieści z 2011 roku.

Jakub Małecki, Dżozef, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2018. ISBN: 978-83-8129-109-5. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz