GÓRA

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Ałbena Grabowska znana jest głównie z serii książek i serialu telewizyjnego Stulecie Winnych. Dużo emocji wzbudza również jej najnowsza powieść, Matki i córki, która wzrusza i intryguje losami kobiet uwikłanych w wielką historię i najróżniejsze przeciwności losu. Nowa książka Ałbeny Grabowskiej była dla mnie pretekstem do zorganizowania spotkania z autorką, które prowadziłam w listopadzie w grodziskiej bibliotece.

Z Ałbeną Grabowską spotkaliśmy się 28 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Ponieważ pisarka jest związana z Grodziskiem Mazowieckim zawodowo i mieszka w pobliżu, na spotkaniu pojawiło się wiele osób, które ją znają i cenią. Dlatego na tym wydarzeniu nie brakowało silnych emocji. Dostarczyły nam ich również losy bohaterek opisanych w książce Matki i córki. Ałbena Grabowska pokazała, jak bardzo życie ludzi zależne jest od uwarunkowań historycznych, ale też od własnych wyborów, które czasem – w kontekście ratowania życia swojego lub bliskich – stają się palącą, rodzinną tajemnicą. O wielu sprawach się nie mówi. Pisarka wyjaśniła, jak działają mechanizmy zapominania, wyrzucania z pamięci trudnych i traumatycznych doświadczeń. Opowiedziała również o pracy na planie serialu i pisaniu Stulecia Winnych.

Magdalena Żerek

Szczegółowe informacje

Autor:Ałbena Grabowska
Tytuł:Matki i córki
Wydawnictwo:Marginesy
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
ISBN:978-83-66335-27-1
Strony:368

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz