GÓRA

SPOTKAJMY SIĘ NA SPOTKANIU. Zimbardo na Narodowym!

Zimbardo na Narodowym

Spotkanie z Profesorem Philipem Zimbardo i oficjalna premiera książki “Gdzie ci mężczyźni?”

16 maja 2015 (sobota), godzina 12:00
Stadion Narodowy, Kanapa Literacka Warszawskich Targów Książki
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Oficjalna premiera książki “Gdzie ci mężczyźni?” odbędzie się 16 maja podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Słynny amerykański psycholog na Kanapie Literackiej opowie Monice Zamachowskiej o książce i o tym, która płeć zasługuje dzisiaj na miano „słabej”.

Philip Zimbardo, Nikita S. Coulombe “Gdzie ci mężczyźni?” Wydawnictwo Naukowe PWN!

„Każdy zna jakiegoś młodego mężczyznę, który rozpaczliwie zmaga się z własnym życiem. Może ma kłopoty z motywacją w szkole, może cierpi z powodu zaburzeń emocjonalnych, może nie radzi sobie w kontaktach z innymi, ma niewielu prawdziwych przyjaciół lub brakuje mu dziewczyny, albo uwikłał się w jakiś gang. Albo nawet siedzi w więzieniu. Może jest twoim synem bądź krewnym. A może chodzi o ciebie”.

Philip Zimbardo i Nikita S. Coulombe biją na alarm: męskość jest w kryzysie! Młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, nie radzą sobie na rynku pracy, nie potrafią stworzyć dojrzałej relacji z kobietą. Opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, pozwalając rodzicom łożyć na swoje utrzymanie, nie dbają o zdrowie i kondycję. W zamian za to spędzają czas na „męskich” rozrywkach, sukcesy odnoszą w grach komputerowych, „zarządzając wszechświatem” z zacisza własnej sypialni, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych.

Gdzie ci mężczyźniDlaczego tak się dzieje? Philip Zimbardo analizuje przyczyny upadku facetów na trzech poziomach: przygląda się cechom samych mężczyzn, sytuacji, w jakiej się znaleźli, oraz układowi sił, który tę sytuację stworzył. Nieskuteczny system edukacji, rodziny z nieobecnym (psychicznie lub fizycznie) ojcem i nadopiekuńcze matki, uzależnienie od pobudzenia, które przynosi wirtualna rzeczywistość, zmiany w środowisku naturalnym wywołane zanieczyszczeniami, recesja oraz rosnąca pozycja kobiet nie sprzyjają rozwojowi facetów.

Czy jesteśmy bezradni wobec upadku męskości? Czy możliwe są działania na poziomie systemu edukacji, mediów, polityki społecznej, które mogą zaradzić kryzysowi? W jaki sposób matki i partnerki młodych mężczyzn mogą im pomóc nadążać za wymaganiami życia? Co wreszcie sami faceci mogą zrobić dla siebie, by przestać zmagać się z własnym życiem, a zacząć żyć? Autorzy nie pozostawiają nas bez odpowiedzi na te pytania – proponują szereg działań, które mogą powstrzymać postępujący kryzys męskości i uchronić kolejne pokolenia młodych chłopców przed życiową nieporadnością. Więcej informacji: www.gdziecimezczyzni.pl oraz www.facebook.com/gdziecimezczyzni.zimbardo. Partnerem książki jest AMS.

O AUTORACH

Philip G. Zimbardo jest uznanym na świecie „głosem i twarzą współczesnej psychologii”, profesorem na Uniwersytecie Stanforda (dziś zajmuje stanowisko professor emeritus) oraz w Palo Alto University, uczy także w Naval Postgraduate School in Monterey (Kalifornia). Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia za pracę dydaktyczną, badawczą, za popularyzowanie wiedzy jako autor książek i osoba wypowiadająca się w mediach, a także za swój wkład w dziedzinę psychologii. Pośród jego ponad 400 publikacji naukowych, w tym 50 popularnonaukowych książek i podręczników, znajduje się najstarszy wciąż używany podręcznik psychologii – Psychologia i życie oraz Psychologia. Kluczowe Koncepcje. Jego obecną pasją jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), badający i wspierający psychologię „zwykłych bohaterów”. Problemy poruszane w książce Gdzie ci mężczyźni? leżą mu szczególnie na sercu, gdyż niedawno został dziadkiem.

Więcej informacji: na zimbardo.com.

Nikita S. Coulombe zdobyła licencjat z zakresu sztuk pięknych i psychologii na University of Colorado. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała z Philipem Zimbardo jako jego osobista asystentka, między innymi na wczesnych etapach powstawania Projektu Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project) i przy wspólnym pisaniu książki Gdzie ci mężczyźni? Opracowała ankiety i przeprowadziła wiele wywiadów zawartych w tej publikacji. Rozmowy te były jednym z elementów, które zainspirowały ją do współzałożenia bloga poświęconego edukacji seksualnej, BetterSexEd. Jej pasją jest poznawanie ludzkiej natury.

Więcej informacji na: nikitacoulombe.com.

Ilustracje: Igor Myszkiewicz

Wydawnictwo Naukowe PWN

Pracownia Szumu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!